Людмила Савчук: «Якщо грубі порепані п’яти —хребет обстежити треба»

143

Покажи, що у тебе на шкірі, і я скажу, що під нею, існує такий вислів. Чи справді шкіра відображає роботу всього організму?

— Так, — підтверджує досвідчена лікарка з Сосниці Людмила Савчук. Людмила Миколаївна — педіатр районної лікарні і сімейна лікарка-ФОП. Фізична особа-підприємець. Коли відкривала приватний кабінет, устаткувала його в тому числі обладнанням для обстеження шкіри.
Отже, про шкіру наші 10 запитань.
1. 1 Темні плямки під старість. Не було — і на тобі!
— Це можуть бути вікові зміни організму. З’являються у тих, кому за 40, кому близько 40. Носять незворотній характер (але можна прибрати лазером). Старіють хребет, суглоби. Старіє і шкіра. І виказує усі наші проблеми. Гормональні. Внутрішніх органів. Цієтою нічого не зробиш. На сонці слід менше бувати, щоб плямки були менш пігментовані, не кидались в очі.
— Якщо плями — як нарости на шкірі. Ніби аж замшеві, мають нерівні краї.
— Це не свідчення якогось супернездоров’я, а ознака згасання організму. Це не родимки. Не новоутворення, які злоякісними можуть стати. Теоретично, на будь-якому місці може виникнути рак. Особливо, якщо сильно опромінювати. Але вікових змін це не стосується.
У чоловіків і жінок старіння у віці не співпадав. Ми старіємо раніше, ніж чоловіки. 42 роки — усе, згасання функції наднирників пішло. А у чоловіків до 63 майже молодість. Чоловік різко старіє, але пізніше. А жінка дуже повільно, але рано.
2. Білі, без пігменту
— Білі плями — це ділянки демеланізації. Меланін — це пігмент. Коли нема пігменту взагалі у людини, ці ділянки не засмагають. Меланін відкривається, як парасолька, на сонці. Сонце зникає, меланін, грубо кажучи, згортається. Вітиліго — можете зустріти назву білих плям. Або факоматоз. Це косметичний дефект. Буває, що людина а при цьому дискомфорту не відчуває, їй нічого не болить. Навіть якщо на всій шкірі депігментація. Вони, плями, без меланіну. І все.
— Народні рецепти, що треба пити ряску, інші трави для очищення крові.
— Нема пігменту, і ви його туди не насадите. Як у Горбачова пляма на лобі. У нього, до пляма, багаго пігменту. А в інших людей в інших місцях нема пігменту. Хочете, замальовуйте, хочете, так живіть.

3. Поперечні смуги на спині
— Найвірогідніше, це розтяжки. Від швидкого росту організму. Скелет росте швидко, все інше — повільніше. Шкіра не встигає. Це косметичний дефект, який виникає при швидкій розтяжці шкіри. Це у підлітків буває. Не коригується нічим, крім косметології. Ультразвуком корекцію проводять.
— Жінкам розтяжки дошкуляють.
— Процес незворотній. Пакет поліетиленовий розтягніть так, щоб він не лопнув. Як би ви не старалися його вернути назад, тієї гладкості не буде. Розтяжки бувають, коли людина різко худне. Коїм жирів, то ж відбувається. Якщо ви вирішили різко схуднути, ви будете схожі радше на щось зморщене, ніж на струнке. Це буде урюк. Курага. Допомагають масажі, косметичні процедури. Але молодого абрикоса не буде.
4. Зморшки

— Генетика впливає на те, як швидко з’являються зморшки. Її не побореш. Але ми можемо правильно харчуватися. Пити багато води. Не просто рідини, а саме чистої води. Обмежити сонце, яке висушує шкіру.
Для шкіри корисно, коли колаген надходить з білкової їжі ніжної структури. Устриці, мідії, креветки. Біле дієтичне м’ясо — курка, кролик. Риба. Кожен підбирає під себе, залежно від можливостей і смаку.
Взагалі, на стан шкіри впливає настрій людини, робота внутрішніх органів у когось і в 60
жодної морщини, а в когось і в 30 — безліч. Y людей з гастритами проблема виникав. У них гірше поживні речовини всотуються.
Збіднена шкіра, кістки, волосся. Вони худі. У пампушок краще волосся, краща, зазвичай, шкіра. Вони більше їдять, тож більше можливості засвоїти поживні речовини.
Програма антистаріння побудована на тому, що треба полуниці, а не варення з полуниць, м’ясо, а не ковбаса. Овочі свіжі або відварені чи квашені, а не смажені. Не молоко, а кефір. Не просто хліб, а сухий чи підсушений чорний. А якщо цільнозлаковий, це взагалі прекрасно.
5. Вугрі
— Лікар може порекомендувати дієту. І засоби догляду. їх може і косметолог порадити. Адже шкіра різного типу. Суха, жирна, змішана. Під тип шкіри підбирають засоби.
Але без дієти нічого не зробиш. Солодка ока, жирна, горіхи, риба, птиця, наваристі бульйони, шоколад, какао, кава, прянощі, яйця, молоко, цитрусові, дріжджове тісто на період загострення виключаються.
Обмежити хоча б солодощі — відразу шкіра стане кращою. Це стосується безпосередньо підліткового віку.
— Сухі пивні дріжджі корисні?
— Пивні дріжджі застосовувалися при стрептококах, стафілококах. Зараз ця теорія втратила свою значимість. Виключення дріжджів і перехід на хліб на заквасці дуже благотворно впливає на шкіру.
6. Червоненькі, ніби надуті, прищики. Ні з того, ні з сього
— Буває, інфекція. Буває, токсини виділяються шкірою. Бувають грибкові захворювання. Природа найрізноманітніша. Може бути навіть пітниця, адже зараз спека. Потрібно йти до лікаря. До сімейного, він може зорієнтувати хворого. Або до дерматолога.

7. Корисне зле сонце
— У великих дозах сонце шкідливе. У малих —корисне. Під дією сонячного проміння виробляється вітамін Д у шкірі. Восени, узимку людям нерідко рекомендують приймати великі дози вітаміну Д, щоб засвоювався кальцій. Зараз рано старіють хребти в людей, і багато процесів пов’язують з ендокринною системою. Нібито вітамін Д — не просто вітамін, а навіть фермент свого роду. Гормон, грубо кажучи. Багато функцій покладено на вітамін Д. Але якщо переборщити з сонцем, буде рак шкіри, опік, перегрів. Тому сонячна радіація корисна в міру.
— Як не переборщити?
— Хвилин 20 буде достатньо для всього тіла. Коли промені не прямі, а падаючі під кутом, розсіяні, уранці та ввечері. І для дітей, і для дорослих достатньо 15-20 хвилин щоденно для синтезу вітаміну Д. Дітям рекомендовано влітку по 6-8 годин бувати на вулиці.
На свіжому повітрі, але не безпосередньо на сонці. Ті ж 15-20 хвилин під прямим промінням — достатньо, щоб отримати опік. Причому якщо ви рухаєтеся, цього не відчуваєте. Щоб запобігти опіку, є багато сонцезахисних кремів. Вони діють як плівка.
Як лікар я дуже обережно ставлюся до них. Якщо необхідно — користуйтеся. А спеціально лежати з кремом, перегріватися, щоб отримувати коричневу засмагу — зайве. Краще під парасолькою сидіти, під деревом, навісом.
8. Грубі порепані п'яти. Доглядаєш, а толку нема
— Хребет обстежити треба. Консультація невролога потрібна. Порушена трофіка. Тобто живлення тканин на ногах, на п’ятах. Погано кровопостачаються ці тканини. Те ж саме і з руками може бути. Тріщини не заживають. Це не значить, що вітамінів нема в харчуванні. Це порушено кровопостачання в цих зонах за рахунок ураження спинного мозку. Швидше за все, остеохондроз.
9. Шкіра пітніє. Тільки одягнувся — а вже як хлющ
— Підвищена пітливість — реакція вегетативної нервової системи. Комусь ванночки поможуть (наприклад, з дубовою корою. — Авт.). Комусь — для ніг присипки, взуття шкіряне. Тільки шкіряне, щоб нога дихала. Якщо шкіра між пальцями пітніє, мокне — шукати грибок треба. Неприємний запах—ознака розмноження грибка.
— Існує норма поту?
— Усе залежить від людини. Чи спокійна. Чи хвилюється. Генетична схильність відіграє роль. Народи різні по-різному пітніють, навіть відрізняється запах поту. Що їсте, те й виділяєте.
10. Митися чи не митися?
— Кажуть, що часто митися шкідливо, бо порушується кислотно-лужний баланс шкіри та й усього організму.

— Митися — це добре, адже ми вийшли, еволюціонували
з води. Чим частіше змиваєте токсини, тим краще. Шкіра виконує роль видільного органу. Якщо у людей хворі нирки, тим паче на шкіру покладається видільна функція, тим більше митися корисно. Але, у будь-якому разі, не варто брати мило на основі антибіотиків. Тоді все буде в порядку. Якщо є необхідність милом помитися — мийтеся. Якщо нема — це зайве.
* * *
цікаво, що
Шкіра — найбільший орган нашого організму. Становить 15 відсотків нашого тіла. Найтонша на повіках — 0,2 міліметра, а найтовстіша на ступнях — 1,4 міліметра.
* * *
У тему
— Любий, дай мені грошей на пілінг.
— А що це?
— Це коли стару шкіру знімаєш, а нова — гладенька і красива!
— А я думав, що ви, змії, безплатно линяєте.
* * *
— Прийшла на пляж. У мене відразу ж облізла шкіра! Не знаю, що тепер робити?
— Що робити? Хочеш, сумочку зроби, хочеш, рукавички.
* * *
— Чому, коли поїси, хочеться спати?
— Тому що шкіра на животі натягується, і очі закриваються!
Тамара Кравченко, «ВісникЧ» №27 (1834) від 8 липня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяМедицинский каннабис есть, а социальных вопросов нет — нардеп Ивченко о внеочередных заседаниях Рады
Следующая статьяУ художньому музеї вперше презентували твори художників-реалістів із Ічнянщини