Суспільне Чернігів разом з істориком Володимиром Пилипенком розпочинає цикл матеріалів «Найвідоміші родини Чернігівщини». Тарновські, Галагани, Розумовські, Милорадовичі – чому ці прізвища залишились в історії та що ці родини лишили після себе? Починаємо з родини Лизогубів.
Лизогуби — найвідоміша чернігівська козацька родина. Впродовж майже 250 років їх долі були тісно пов'язані із Черніговом, хоча родом вони із Черкащини. З’явилися Лизогуби на Чернігівщині у другій половині XVII століття і досить швидко зробили собі кар'єру.
Будинок Лизогуба у Чернігові. Фото 1976 року
Впродовж 11 років Яків Кіндратович Лизогуб обіймав уряд чернігівського полковника. Саме його можна вважати засновником династії та людиною, яка зібрала великі земельні маєтності на обох берегах Дніпра, чим заклала основу багатства родини. Члени родини досить вдало одружувалися і цим примножували і багатство, і статус родини. Так, Юхим Якович Лизогуб був одружений на доньці Правобережного гетьмана Петра Дорошенка.
Упродовж XVIIІ століття представники родини займали високі військові та політичні у Гетьманщині.
Центром володінь родини було містечко Седнів неподалік Чернігова. Саме там збереглося найбільше місць, пов’язаних із родиною.
Герб родини Лизогубів
Дуже активну діяльність родина розгорнула у ХІХ столітті. Тоді Седнів перетворився на один із центрів українського культурно-мистецького життя Чернігівщини. На запрошення Андрія та Іллі Лизогубів Седнев відвідував Шевченко та, навіть, намалював портрети братів.
Андрій Лизогуб. Малюнок Тараса Шевченка
Ілля Лизогуб. Картина Тараса Шевченка
Часто гостював у Седневі і Леонід Глібов. Вважається, що саме там він написав сій відомій вірш «Стоїть гора високая».
Останнє покоління Лизогубів поринуло у політичне життя. Дмитро Андрійович був прихильником народницького руху та спонсором політичного тероризму у Російській імперії. За вироком суду був страчений в Одесі у 1879 році.
Дмитро Лизогуб
Його брат Федір Андрійович став активним учасником українського політичного руху, а в 1918 році обіймав посаду голови Ради міністрів Української держави. Був змушений втікати від більшовиків і помер у еміграції.
Федір Лизогуб
Родина залишила багатий архітектурний спадок. У Чернігові це Катерининська церква, церква-усипальниця у Єлецькому монастирі.
У Седневі – кам'яниця та садиба і фамільна усипальниця — Воскресенська церква.
Кам'яниця Лизогубів. Малюнок Тараса Шевченка
Більше про історію родини Лизогубів слухайте у програмі "Проста історія з Володимиром Пилипенком":
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.