Лікарка Яніна Іваничук розповіла про головні тенденції сезонних та інших захворювань

243

Яніна Іваничук працює в міській лікарні з серпня минулого року. Окрім роботи в стаціонарному терапевтичному відділенні, вона також практикує як сімейний лікар, маючи тисячу декларацій. Останній рік інтернатури Яна Ярославівна працювала також в нашій лікарні. Тож основні проблеми здоров’я земляків вона вже вивчила, а як молодий спеціаліст має свіже сприйняття ситуації. Саме тому ми звернулися до неї, щоб дізнатися про головні тенденції сезонних та інших захворювань на Городнянщині.

— Нині триває сезон гострих респіраторних захворювань на фоні пандемії коронавірусної інфекції, — каже лікарка. — На щастя, пік захворюваності на Covid-19 минув, хоч ситуація лишається напруженою. В холодний період року системно збільшується кількість гострих респіраторних вірусних інфекцій ( ГРВІ), але цьогоріч особливого зростання чи спаду серед дорослого населення не спостерігається. Ситуація з грипом інша: якщо в минулому році лабораторно підтверджених випадків майже не було, то з початку січня зафіксованих захворювань з кожним днем більше.
За відсутності експрес-тестів точно визначити хворих на грип неможливо. Можна лише запідозрити клінічно, тобто за скаргами, що часом досить складно, бо симптоми більшості респіраторних вірусних захворювань дуже схожі. Проте в аптеках є прості у використанні тести, які дають змогу діагностувати грип. Ці інфекції не становлять особливої небезпеки для більшості людей за відсутності факторів ризику, проте слід мати на увазі, що в нинішніх умовах можна практично одночасно захворіти наCovid-19 і ГРВІ, в тому числі грип. Така комбінація значно збільшує ризики ускладнень для хворих.

— Головне, що слід розуміти людям, які захворіли й мають симптоми ГРВІ – треба обов’язково звернутися до сімейного лікаря. В жодному разі не варто займатися самолікуванням, особливо приймати антибіотики, бо вірусні захворювання ними не лікуються, а систематичне використання без необхідності сприяє появі стійкості збудників до препарату. Антибіотики призначає лікар за чітко визначеними показаннями. Також не варто брати на озброєння фейкові схеми лікування Covid-19, якими переповнений інтернет – нічого, окрім шкоди здоров’ю, таке самолікування не принесе, — порадила лікарка.
При своєчасному зверненні до лікаря, правильній діагностиці та стратегії лікування Covid-19 цілком виліковний. Яніна Ярославівна акцентувала увагу на тому, що вакциновані люди переносять хворобу переважно в легкій формі, лікарю легше спрогнозувати перебіг хвороби. Окрім протиковідних вакцин, доступними є щеплення й від грипу, які також варто зробити, навіть якщо період сезонної вакцинації вже минув, особливо людям похилого віку та групам ризику.
— Небезпека Covid-19 і грипу полягає ще й у тому, що віруси виступають детонатором загострення більшості хронічних хвороб людини. Якщо є проблеми із серцево-судинною системою, особливо неконтрольовані, то при коронавірусній інфекції значно збільшується ризик інфарктів та інсультів, тромбоемболій легеневої артерії, міокардитів та інших. Часто спостерігається декомпенсація цукрового діабету. Тому в пандемічних умовахособливо необхідно слідкувати за своїм здоров’ям, відвідувати сімейного лікаря, чітко контролювати артеріальний тиск. Слід розуміти, що така думка як «тиск більший за 140 на 90 для мене звичний» є хибною, так само як хибними є й переконання про так званий «віковий тиск». Особливої уваги потребує динамічне спостереження за хворими на цукровий діабет, моніторинг глюкози крові з подальшою корекцією лікування, — зазначила лікарка.
Також Яніна Ярославівна рекомендує слідкувати за правильністю харчування, дбати про ментальне здоров’я та повноцінний сон, взяти у звичку регулярну фізичну активність, яка буде до душі. Це важливо, але часто пацієнти цим нехтують. А ще всім нам варто привчитись хоча б двічі на рік проходити огляди у лікарів, під час яких можна дізнатись про скринінгові програми залежно від віку, статі та спадковості. Така практика дає змогу запобігати й своєчасно виявляти важкі хвороби, у тому числі й онкологічні, з якими значно легше впоратись на початкових стадіях.
Джерело: "Новини Городнянщини"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяНа Тернопольщине в результате ДТП по дороге гуляли свиньи
Следующая статьяЧернігівець незаконно зберігав вдома зброю та наркотики: що йому загрожує за це