З 28 листопада триває Різдвяний піст. А чи так уже треба його дотримуватися? Стільки свят: Святий Миколай 19 грудня, перше Різдво (25 грудня), Новий рік (1 січня), День ЗСУ (6 грудня) врешті! Навіщо тоді всі ці свята?
— А навіщо тоді піст, якщо його не дотримуватись? — запитує настоятель Покровського храму УПЦ в Ніжині Михайло Якубів. — Різдвяний піст ще називають «Пилипів піст», «Пилипівка», бо починається від Пилипа, 28 листопада. В цьому році навіть з 27 листопада, бо п’ятниця сама по собі пісний день. Закінчується на Різдво.
Якщо Великодній піст строгий весь час, особливо перший і останній тиждень, то Різдвяний має послаблення на початку. Дозволяються рибні продукти, олію можна протягом всього посту.
Ті суворі вказівки, що пишуть щодо постів, вони часто монастирські. А монах тільки й робить, що молиться і постує. Зрозуміло, якщо людина працює на шахті, йому потрібна більш насичена їжа: вітамінами, жирами, білком. Сухоїдіння тут не підійде.
Ближче до Різдва піст посилюється. Всі ці свята: Савки, Варки, Миколаї, а після них вже і риби не можна.
Новорічні свята в православній церкві припадають на піст. Я вірю, що рано чи пізно це зміниться. А поки що традиційне наше новорічне олів’є, вибачте, не можна! Ми в сім’ї робимо так: ставимо на стіл сік замість шампанського, накриваємо маленький пісний стіл, дивимося привітання президента і лягаємо спати. Принципово. Бо які концерти можуть бути в піст?
— А розговляємося в передріздвяний вечір, 6 січня?
— 6 січня — строгий піст. Навіть водичку пити не можна. Зранку — і до першої зірочки. Ввечері матушка накриває вечерю. Наші дітки їсти хочуть, бігають, виглядають на небі першу зірочку. Це і є Різдвяна зірка. Вона може і о шістнадцятій з’явитися. Як зійшла, — стіл вже накритий: Багата кутя, 12 пісних страв. Рибу можна, стіл же святковий. Вечеря 6 січня ще пісна! Але матушка вже готує подвійні страви: пісні і скоромні. Крутить голубці в одну каструлю пісні з овочами на вечір, а в більшу — з м’ясом, назавтра. Коли зійшла різдвяна зірочка, можна колядувати.
А вже 7 січня, на Різдво, розговляємося.
— А якщо пісне олів’є приготувати: майонез до посту, крабові палички замість ковбаси, кальмар замість яєць?
— Можна, — сміється батюшка. — Але сама суть неправильна.
Від чого ми починаємо літочислення? Новий рік від чого рахуємо? Від Різдва Христова. І наш, виходить, правильний Новий рік — з 13 на 14 січня. А Новий рік з 31 грудня на 1 січня правильно святкують ті, в кого піст закінчився. Це не тільки католики, а майже весь світ. Більшість, десь 12 православних церков, — святкують Різдво 25 числа. Грецький патріархат, Константинопольський. Тільки ті, що попали під вплив Російської церкви, святкують 6 січня.
Багато говорять про те, щоб і в нас перенести Різдво на 25 грудня. Тоді була б логіка в наших діях. Після Різдва ми правильно святкуємо Новий рік (від Різдва Христового).
Але поки в Україні є розділення церкви, цю тему не можна піднімати. Бо вона ще більше розділить людей. Хто кращий, хто правильний, хтось перейшов, хтось ні. А єдиній церкві можна дати вказівку: ми переходимо так, як весь світ святкує.
Юліанський календар — новий стиль, григоріанський — старий. Весь світ живе вже за Юліанським. В миру Новий рік святкуємо за новим стилем. А в церкві — за Старим. Нестиковка. Ми Різдво святкуємо від Нового року, а треба навпаки. Новий рік святкуємо, а Різдва в нас ще не було. Треба постувати, а в нас концерти, петарди, свято і радість. Піст же — не тільки їжа.
— Чи можна на свята якісь послаблення на перше Різдво (25 грудня)?
— Казав святий Лаврентій Чернігівський: «Можеш сало їсти, ти тільки сусіда не їж». Піст — це не тільки дієта. Це берегти свою душу від зла і злих помислів. Людей не «їсти», а любити. Хоча б не працювати в цей день (25 грудня).
А послабляється піст — хворим, тяжко працюючим, вагітним. Якщо людині важко, лікарі не дозволяють. Особливо зараз, коли коронавірус гуляє, треба імунітет підсилювати. Якщо, може, для печінки, потрібні якісь молочні продукти, приходять до мене люди, — я благословляю, скажімо, на молочне. Щоб людина не ослабла фізично. Справа ж не в їжі, а в тому, щоб у чомусь себе обмежити і не померти від того обмеження. Наприклад, можна яйця їсти, а цукерки — ні.
Загалом, в піст не можна молочні продукти, м’ясо, яйця. Тваринної продукції. А потім і морепродукти обмежуються.
Якщо є потреба — можна послабити. Але не зловживати.
Ще можна послабити, щоб не образити людей. Наприклад, хтось запросив вас на гостину. І що гірше: з’їсти той шматочок м’яса чи образити людину? Образити — гірше. Відштовхнути його гостинність. З’їжте то заради людей, які вас пригощають. А потім покайтеся батюшці: все одно в піст треба сповідатися.
Питала Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №49 (1803), 3 грудня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.