Главная Новости Чернигова Краще шмат м’яса з’їсти, ніж людину образити. «Або календар поміняти, або Новий...

Краще шмат м’яса з’їсти, ніж людину образити. «Або календар поміняти, або Новий рік не святкувати»

213

З 28 листопада триває Різдвяний піст. А чи так уже треба його дотримуватися? Стільки свят: Святий Миколай 19 грудня, перше Різдво (25 грудня), Новий рік (1 січня), День ЗСУ (6 грудня) врешті! Навіщо тоді всі ці свята?

— А навіщо тоді піст, якщо його не дотримуватись? — запитує настоятель Покровського храму УПЦ в Ніжині Михайло Якубів. — Різдвяний піст ще називають «Пилипів піст», «Пилипівка», бо починається від Пилипа, 28 листопада. В цьому році навіть з 27 листопада, бо п’ятниця сама по собі пісний день. Закінчується на Різдво.
Якщо Великодній піст строгий весь час, особливо перший і останній тиждень, то Різдвяний має послаблення на початку. Дозволяються рибні продукти, олію можна протягом всього посту.
Ті суворі вказівки, що пишуть щодо постів, вони часто монастирські. А монах тільки й робить, що молиться і постує. Зрозуміло, якщо людина працює на шахті, йому потрібна більш насичена їжа: вітамінами, жирами, білком. Сухоїдіння тут не підійде.
Ближче до Різдва піст посилюється. Всі ці свята: Савки, Варки, Миколаї, а після них вже і риби не можна.
Новорічні свята в православній церкві припадають на піст. Я вірю, що рано чи пізно це зміниться. А поки що традиційне наше новорічне олів’є, вибачте, не можна! Ми в сім’ї робимо так: ставимо на стіл сік замість шампанського, накриваємо маленький пісний стіл, дивимося привітання президента і лягаємо спати. Принципово. Бо які концерти можуть бути в піст?
— А розговляємося в передріздвяний вечір, 6 січня?
— 6 січня — строгий піст. Навіть водичку пити не можна. Зранку — і до першої зірочки. Ввечері матушка накриває вечерю. Наші дітки їсти хочуть, бігають, виглядають на небі першу зірочку. Це і є Різдвяна зірка. Вона може і о шістнадцятій з’явитися. Як зійшла, — стіл вже накритий: Багата кутя, 12 пісних страв. Рибу можна, стіл же святковий. Вечеря 6 січня ще пісна! Але матушка вже готує подвійні страви: пісні і скоромні. Крутить голубці в одну каструлю пісні з овочами на вечір, а в більшу — з м’ясом, назавтра. Коли зійшла різдвяна зірочка, можна колядувати.
А вже 7 січня, на Різдво, розговляємося.
— А якщо пісне олів’є приготувати: майонез до посту, крабові палички замість ковбаси, кальмар замість яєць?

— Можна, — сміється батюшка. — Але сама суть неправильна.
Від чого ми починаємо літочислення? Новий рік від чого рахуємо? Від Різдва Христова. І наш, виходить, правильний Новий рік — з 13 на 14 січня. А Новий рік з 31 грудня на 1 січня правильно святкують ті, в кого піст закінчився. Це не тільки католики, а майже весь світ. Більшість, десь 12 православних церков, — святкують Різдво 25 числа. Грецький патріархат, Константинопольський. Тільки ті, що попали під вплив Російської церкви, святкують 6 січня.
Багато говорять про те, щоб і в нас перенести Різдво на 25 грудня. Тоді була б логіка в наших діях. Після Різдва ми правильно святкуємо Новий рік (від Різдва Христового).
Але поки в Україні є розділення церкви, цю тему не можна піднімати. Бо вона ще більше розділить людей. Хто кращий, хто правильний, хтось перейшов, хтось ні. А єдиній церкві можна дати вказівку: ми переходимо так, як весь світ святкує.
Юліанський календар — новий стиль, григоріанський — старий. Весь світ живе вже за Юліанським. В миру Новий рік святкуємо за новим стилем. А в церкві — за Старим. Нестиковка. Ми Різдво святкуємо від Нового року, а треба навпаки. Новий рік святкуємо, а Різдва в нас ще не було. Треба постувати, а в нас концерти, петарди, свято і радість. Піст же — не тільки їжа.
— Чи можна на свята якісь послаблення на перше Різдво (25 грудня)?
— Казав святий Лаврентій Чернігівський: «Можеш сало їсти, ти тільки сусіда не їж». Піст — це не тільки дієта. Це берегти свою душу від зла і злих помислів. Людей не «їсти», а любити. Хоча б не працювати в цей день (25 грудня).
А послабляється піст — хворим, тяжко працюючим, вагітним. Якщо людині важко, лікарі не дозволяють. Особливо зараз, коли коронавірус гуляє, треба імунітет підсилювати. Якщо, може, для печінки, потрібні якісь молочні продукти, приходять до мене люди, — я благословляю, скажімо, на молочне. Щоб людина не ослабла фізично. Справа ж не в їжі, а в тому, щоб у чомусь себе обмежити і не померти від того обмеження. Наприклад, можна яйця їсти, а цукерки — ні.
Загалом, в піст не можна молочні продукти, м’ясо, яйця. Тваринної продукції. А потім і морепродукти обмежуються.
Якщо є потреба — можна послабити. Але не зловживати.
Ще можна послабити, щоб не образити людей. Наприклад, хтось запросив вас на гостину. І що гірше: з’їсти той шматочок м’яса чи образити людину? Образити — гірше. Відштовхнути його гостинність. З’їжте то заради людей, які вас пригощають. А потім покайтеся батюшці: все одно в піст треба сповідатися.
Питала Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №49 (1803), 3 грудня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяЦИК назвала победителя выборов мэра Кривого Рога
Следующая статьяДушогуба, який перерізав горло дівчині з Чернігівщини, визнали осудним