Щороку у Чернігові підіймається питання розширення меж єдиного діючого кладовища «Яцево». Альтернативою йому міг би стати крематорій. У коментарі для газети «Семь дней» начальник управління ЖКГ Чернігівської міської ради Ярослав Куц розповів про перспективи такого проєкту.
Історія питання
Ідея будівництва крематорію у Чернігові обговорювалася вже давно, але вперше вийшла на офіційний рівень у 2020 році. Тоді чернігівець Олексій Пономаренко зареєстрував на сайті електронних петицій – звернень до місцевої влади – ініціатива зі збору підписів щодо будівництва у місті крематорію.
Автор нагадав, що співвідношення кремацій та традиційних поховань у країнах Західної Європи – на користь першого варіанту. За його даними – у Великій Британії ці цифри 70 % на 30 %, а у Швеції 80 % на 20 %. Це – наслідок переповнення кладовищ і дефіциту вільної землі під розбивання нових цвинтарів.
Переваги і земля
Переваг спалення тіл померлих перед традиційними захороненням автор звернення побачив декілька: раціональне використання землі (потрібно у 100 разів менші площі); екологічність (розкладанні тіла у землі триває десятиліттями, а продукти розкладу потрапляють у підземні води); нижча вартість процедури тощо
Окремо звертається увага на те, що нині православна церква не перешкоджає такому способу похорону. А згідно з Законом України «Про поховання та похоронну справу» людина має право сама визначати спосіб захоронення свого тіла після смерті.
Найбільш актуальним питанням є саме земельне, адже у Чернігові останніми роками місцева влада кілька разів розширювала територію «Яцево», викуповуючи у власників їхні земельні паї поруч з цвинтарем.
Чиновники не в захваті
Після того міський голова Чернігова Владислав Атрошенко доручив підлеглим вивчити доцільність будівництва крематорію. Керівник комунального підприємства «Спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Володимир Куліш мав би зустрітися з ініціативною групою та обговорити реальні перспективи втілення таких пропозицій.
Але вже за місяць заступник міського голови Олександр Атрощенко у відповіді на петицію, яка зібрала необхідні 250 підписів, зазначив, що у Чернігові «низький попит на кремацію». За його даними протягом 2020 року для організації поховань і ритуальних послуг до спецкомбінату звернулося 3 200 містян, і лише 1,5 % виявили бажання скористатися послугою з кремації померлого.
– Враховуючи вищевикладене, чернігівська громада матиме можливість реалізовувати масштабні проекти, в тому числі збудувати крематорій, виключно за умови поліпшення економічної ситуації в країні та місцевих громадах, – додав Олександр Атрощенко.
Поховання – дешевше
На економічну недоцільність будівництва крематорію, але дещо під іншим кутом, вказує тепер і керівник управління ЖКГ Ярослав Куц. Він оперує в першу чергу вартістю проєкту і вартістю розширення меж кладовища.
– Треба розуміти: поки що в нас земля коштує дешевше, ніж крематорій, який обійдеться у 15–17 мільйонів гривень. А гектар землі коштує 120 тис. грн. Якщо порахувати, то поки що дешевше викупати землю,– обґрунтував свою думку чиновник.
Також Ярослав Куц розповів, що сьогодні площа поховань на «Яцево» збільшується щороку на 3 га. Тому місто постійно вивчає можливості купівлі сусідніх земельних ділянок.
– Ми зараз розробляємо 5 га нової черги, викуплено землі ще десь 7 га і плануємо ще купити 10 га. Приблизно на 7 років цього вистачить,– резюмував керівник управління ЖКГ.
Враховуючи це, розраховувати на появу крематорію у Чернігові раніше 2028 року, не варто. До речі, вартість послуги кремації у Києві — близько 2300 гривень.
***
А от що думають чернігівці про крематорій у місті (опитування).
крематорій Яцево Ярослав Куц