Кліщі навколо. Відпочиваємо, але не розслабляємося

139

Останніми днями з приходом теплої погоди в Чернігові активізувалися кліщі. Напередодні масового виходу «на природу» не зайвим буде нагадати про небезпеку, яку несуть ці комахи.

Небезпека поруч

Згідно з інформаційним бюлетенем Всесвітньої організації охорони здоров’я, кліщі відносяться до числа комах-переносників, здатних передавати різні трансмісивні інфекційні захворювання. Традиційний для наших широт кліщ іксодовий є переносником енцефаліту і бореліозу, або хвороби Лайма (перше вірус, друге бактерії). Той же кліщовий енцефаліт відносять до гострих інфекційних вірусних захворювань, які загрожують ураженням центральної нервової системи.

Решта болячок (геморагічна гарячка Крим-Конго, поворотний тиф, квінслендська лихоманка, туляремія і ряд інших) – справа лап тих кліщів, яких зустріти у нас фактично неможливо.

Увага і ще раз увага

Кліщі найбільш активні в теплу пору року – приблизно з кінця березня і до листопада. Є два піки: квітень – травень і серпень – вересень. У цей період фахівці рекомендують бути особливо обережними. Незважаючи на те, що кліщі можуть стати причиною виникнення небезпечних захворювань, при правильному поводженні вони не зможуть перешкодити насолоджуватися теплою погодою.

Оскільки кліщі не можуть літати або стрибати, вони чекають господарів на кінчиках трави або листя чагарників і дерев. При потраплянні на тіло комаха шукає найбільш ніжні ділянки шкіри, але часто не проникають під шкірний покрив.

Варто відзначити, що паразита важко помітити на тілі, якщо його цілеспрямовано не шукати. Крім того, слина кліща має анестезуючу властивість і може викликати оніміння області укусу, що не дозволяє господареві відчути приєднання паразита.

Правила безпеки

• Велика кількість кліщів спостерігається в лісах, місцевості з густою рослинністю або високою травою. Під час прогулянок у таких місцях слід носити верхній одяг з довгими рукавами, штани, які добре захищають щиколотки, високі шкарпетки і щільне взуття (не сандалі, а кросівки).

• Полює кліщ сидячи на травинці чи гілці, розчепіривши передні лапки. Коли жертва проходить повз – хапається за одяг і повзе, поки не знайде відкриту ділянку шкіри. Коли повзе по тілу – може видати себе «лоскотанням». Не лінуйтесь подивитися, якщо відчуєте подразнення.

• Також рекомендується використовувати різні репеленти (спрей чи мазь), які можуть бути застосовані як на шкіру, так і на одяг.

• Лікарі радять обов’язково проводити візуальний огляд шкіри по всьому тілу після прогулянок у місцях з високим ризиком наявності кліщів.

Перша реакція

Витягати кліща необхідно якомога швидше, але акуратно. Своєчасне видалення має вирішальне значення для зниження ризику зараження.

Бажано звернутися до травмпункту за професійною допомогою. Якщо з якихось причин це не можливо – пробуйте дуже обережно «викручувати» комаху, не роблячи рвучких рухів, бо так існує ризик розірвати кліща – і ту частину, яка залишиться на шкірі, захопити пінцетом буде вже значно важче. Затискати комаху треба якомога ближче до хоботка. Вакуумний спосіб (за допомогою, наприклад, шприца) теж ризикований, оскільки і в цьому випадку паразит теж може розірватися.

А ось порада про те, що кліщу потрібно перекрити кисень, змастивши шкіру олією, не працює. Паразит від нестачі повітря не покине вас, але загине. І вам доведеться витягувати мертвого кліща

Після вилучення паразита ранку слід обробити дезінфікуючими засобами.

Що далі?

Можна не робити нічого. Це така «кліщова» рулетка. Статистика говорить, що далеко не кожен кліщ – заразний і далеко не кожен заразний кліщ викличе хворобу. Енцефаліт – украй рідко виявляють в Україні (кілька випадків на рік), а ось хвороба Лайма – не така вже й рідкісна. Наприклад, у 2019 році було майже 4,5 тисячі випадків.

Тому краще здати кліща на аналізи. У державній установі «Чернігівський обласний лабораторний центр» нам повідомили, що більше не роблять таких досліджень над комахами. У приватних клініках є лише послуги з аналізу крові на предмет антитіла до вірусу кліщового енцефаліту чи виявлення бореліозу. Вартість складає від 190 до 570 гривень залежно від кількості проведених аналізів. Їх краще здавати десь за тиждень чи 10 днів після укусу.

Якщо ви вирішили ризикнути і не перевірятися – уважно слідкуйте за самопочуттям. Температура і слабкість на 3–14-й день після укусу можуть бути ознакою енцефаліту. А поява характерних плям, що розростаються (теж на 3–14-й день і не лише в місці укусу) свідчитиме про бореліоз.

тижневик "Семь дней" кліщі небезпека хвороба Лайма бореліоз енцефаліт

Предыдущая статьяСуд арестовал главу ОТГ от «Слуги народа» Подкурганного, погоревшего на взятке
Следующая статьяВо Флориде в торговом центре произошла стрельба