Дрони в поміч точному землеробству — інновації сьогодення

38

На День поля, організований ічнянською компанією «InterAGROLab», з'їхалися аграрії'з ба­гатьох регіонів України. І серед них — українські дилери сільськогосподарських дронів, які демонстрували ці літальні апарати агровиробникам. Про дрони в роботі розповідають представники компанії «Агронікс» (AGRONIX).

— Дрони застосовуються для обробки полів. З цими дронами, а саме маркою DJI, працюють великі й малі господарства, які розуміють, що це вже не майбутнє, а сьогоднішній день. Цей ін­струмент допомагає мінімізувати витрати. У кож­ного сільгоспвиробника вже є свій колосальний досвід внесення добрив, інсектицидів і фунгіцидів саме БПЛА. Ми обережно працюємо з високими концентраціями препаратів, щоби не нашкодити рослинам. Знаю одну компанію, яка ще донедав­на дуже скептично ставилася до дронів. Але коли вони їх протестували, то ставлення змінилося.
Ми співпрацюємо з аграріями не тільки з Чер­нігівщини, але й із інших регіонів України. У нас можна замовити послугу дронів. Звісно, робо­ти проводяться після узгодження з місцевими військовими адміністраціями, адже країна живе у воєнний час. Ми звертаємося до адміністрацій та інформуємо, що у певний період будемо працю­вати над обробкою полів.

— Тобто агропідприємств, де використовуєть­ся обробіток полів дронами, збільшується?

— Так. Цьогоріч силами нашої компанії до 70 тис. гектарів землі було обприскано за допомогою дронів. Це й інсектицидна обробка кукурудзи, й фунгіцидна обробка ріпаку та соняшника, десика­ція культур тощо. Зараз навіть навчальні заклади — коледжі, технікуми, університети — останні пів­тора року впроваджуваютьспеціальність «опера­тор дронів». Я спілкувався з керівництвом одного з таких коледжів, вони очікують на фінансування для створення власних навчальних центрів.

— Чи можна у вашій компанії пройти навчання на оператора дронів?

— Наша компанія не тільки продає таку техніку. У нас чотири напрямки: це сервісне обслуговуван­ня, ремонт, склад запасних частин, навчання опе­раторів агродрона. Ми навчаємо як тих клієнтів, що купують у нас дрони, так і тих людей, які хочуть опанувати нову професію. Є чимало хлопців, котрі повертаються зі Збройних сил, там вони навчили­ся працювати з Мавіками, а тут опановують робо­ту з іншими видами дронів. Ми їм допомагаємо навіть влаштовуватися на роботу після навчання.
— Скільки часу займає обробка полів дронами?
— Це залежить від модифікації дрона. Напри­клад, DJI. Коли ви приїжджаєте на поле, дістає­те дрон, розкладаєте, берете пульт у руки, дрон піднімається й облітає поле. І у вас уже почалася
робота.
Є інші виробники, де треба зробити багато під­готовчої роботи. Загалом вона триває від 40 хви­лин до двох годин. Виробник DJI уже передбачив і якісно запровадив технологічні рішення, які вам дозволяють економити ваш час і в результаті об­робляти більше гектарів.
Візьміть пульт у руки. Бачите, він схожий на те­лефон Android. Тут все чітко і зрозуміло.
Є кілька варіантів, як готувати дрон до роботи. Наприклад, ви можете завантажити Google кар­ти, поставити свою локацію — місцезнаходження. Ще — підняти дрон у повітря та облетіти територію й відкалібрувати її.
Дрон має гарний радар щодо перешкод і від­працьовує їх. Наприклад, лісополоси.
Коли ми приїжджаємо в господарство, то врахо­вуємо всі нюанси, складаємо карту, за якою пра­цюватиме дрон.
За технічними характеристиками. Один дрон має можливість закривати за робочу зміну (10-11 годин) 170-190 га. Завод-виробниккаже, що його продуктивність може становити 216 га. Об’єм баку — 40 л, це для рідких препаратів. Ще мож­на встановити додаткову ємність для сухих гра­нульованих добрив, які розкидуються. Дрон може бути в польоті від 10 до 15 хвилин у залежності від того, наскільки складне поле. Техніка справді продуктивна.
Дрон — однозначно не заміна такій техніці. Якщо є можливість працювати самохідною технікою, це треба використовувати. Але якщо зливи, складні масиви полів, дрони прийдуть на допомогу.
Яким би сучасним не був самохідний обприску­вач, буває, що через особливості рельєфу, пере­бої зі зв’язком втрачається сигнал.
А буває, що кукурудза виростає більше 2 м і об­прискувач ніяк не зможе її обробити без додатко­вого травмування культури. Агрегат не потрапляє у міжряддя і відбувається пошкодження посівів. Наприклад, на одному з підприємств Черкащини втрати при обробці соняшника самохідним об­прискувачем становили до 8%. Тож на допомогу приходять саме агродрони.

— Чим іще вони цікаві аграріям?

— Вони можуть забезпечити диференційоване внесення.
— Тобто дрон — допомога точному земле­робству?
— Так і є. Це додатковий інструмент точного земле­робства. Він перший помічник, коли неможливо заї­хати за якихось обставин на поле, наприклад, після рясних дощів. Цього року в нашому регіоні за пер­ших 11 днів червня випало 250 міліметрів опадів. І останній день посіву сої через це тривав до сьогод­нішнього дня (23 серпня, — прим. редакції).
Додамо, що з ТОВ «Імені Прядка» на Ніжинщині телефонували нам дуже компетентні хлопці-дронщики, ставили правильні запитання, тож поспілкувались із ними. Домовилися про зустріч, під’їхали, подивилися. Впевнилися, що у нас зараз дуже розумні аграрії, починають вести точне землеробство…
— І дуже добре, що вони запитують, а ви — відповідаєте. Бо насправді інформації багато йрозібратися в ній важко…
— Знаєте, коли ми ще 4-5 років тому приїжджали до аграріїв, розповідали про ефективність дронів, вони цього не розуміли. Як можна такою кількістю препарату, що несе дрон, обробити поле?
А наразі вже багато великих агрохолдингів на­віть на своїх самохідних обприскувачах перехо­дять на норми внесення препаратів на соняшни­ку, наприклад, 40-60 л на гектар. І бачать у цьому економічний потенціал.
Джерело: газета “Трудова слава”, Людмила Забаровська, Віра Солодка

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяСьогодні 130-та річниця від дня народження всесвітньо відомого кіномитця Олександра Довженка
Следующая статьяВ МВД Украины прокомментировали избиение военного в Смеле