Чернігівська ТЕЦ – підприємство виробляло тепло і електроенергію. Турбогенератор на підприємстві зупинили, і електроенергію тут більше не виробляють.
Олексій Щербина, генеральний директор фірми «ТехНова»:«Был остановлен турбогенератор №2, который последнее время один был в работе, и котел №2, который обеспечивал производство тепловой и электрической энергии. Цена на сегментах рынка, где торгуют электрической энергией, снизилась до 70 копеек за 1000 кВт. Некоторое время падала до 20 копеек. Такой уровень цены не может обеспечить ни одна генерация, в том числе и атомная».
При вартості електроенергії менше 1,50 гривень компанія працює у збиток, сказав Щербина. Коли вартість складає 50-70 копійок, збиток підприємства на добу сягає мільйону гривень.
«На сегодняшний день мы находимся в предаварийной ситуации. Все-таки черниговская теплоэлектроцентраль по электрогенерации выполняла очень важное значение – обеспечивала покрытие дефицита электрической энергии всего узла, то есть, всей Черниговской области. На сегодняшний день это все происходит за счет перетекания, которые происходят с центральной энергосистемы. Долго так продолжаться не может», – каже Олексій Щербина.
Ціни на ринку електроенергії обвалилися до історичного мінімуму, каже експерт з енергетики Геннадій Рябцев. У липні 2019 року в Україні ринок електроенергії запрацював за новими правилами. Але в ньому є прогалини, каже Геннадій Рябцев.
«На цей ринок вийшли, окрім постачальників і споживачів, вийшла велика кількість трейдерів, посередників, які, не маючи власного ресурсу почали працювати на цьому ринку, як звичайні фінансові спекулянти. Тобто вони продавали електричну енергію, якої у них не було, і купували електричну енергію, яка їм не була потрібна. Через це ціни в цьому сегменті ринку перестали відображати реальне співвідношення між попитом і пропонуванням», – сказав Геннадій Рябцев, експерт з питань енергетики та науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень.
Наслідків зупинки виробництва електроенергії Чернігівською ТЕЦ люди поки не відчують, сказав Олексій Щербина, генеральний директор фірми «ТехНова». Однак, це може мати наслідки пізніше.
Віктор Геращенко, заступник міського голови Чернігова:«Майже 40% міста Чернігівська ТЕЦ забезпечує тепловою енергією. Тому це дуже великі ризики. Міська влада не має впливу на ринок електроенергії, і не може втручатися. Зрозуміло, що, якщо не вирівняють ситуацію, то будуть звернення міської ради до Президента, до Прем‘єр-міністра. Було прийнято рішення надавати гарячу воду. Але, якщо так буде працювати Чернігівська ТЕЦ, то не буде ні гарячої води, ні теплової енергії».
Зі слів Геннадія Рябцева, потрібно міняти правила гри на ринку електроенергії. Інакше теплоелектроцентралям в Україні загрожуватиме банкрутство.
Геннадій Рябцев, експерт з питань енергетики та науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень:«Я не думаю, що хтось зі споживачів залишиться без електричної енергії, тому що і Чернігів, і Київ, і будь-яке місто в Україні, є частиною об‘єднаної енергетичної системи України. Але, якщо зупинення виробництва набуде масового характеру, то тоді дійсно виникне проблема забезпечення надійності цієї самої об‘єднаної енергетичної системи».
СЮЖЕТ ТЕЛЕКАНАЛУ «СУСПІЛЬНЕ ЧЕРНІГІВ» Чернігівська ТЕЦ електроенергія