Чи допомагають електронні петиції отримати звання Герой України?

35

Електронна петиція про отримання звання Герой України адресується президентові. Щоб її розглянули, потрібно зібрати не менш як 25 тисяч підписів впродовж трьох місяців з дня її оприлюднення. Про це йдеться на сайті президента. Координатор громадської приймальні ГО «Март» Дмитро Науменко говорить, що це звання присвоюється громадянам за здійснення визначного геройського вчинку або визначних трудових досягнень.

"Але що є геройським вчинком – такого переліку не існує. Це вже на розгляд відповідної комісії, вони вирішують — чи присвоювати, чи не присвоювати таке звання. І збір необхідної кількості голосів під петицією не гарантує того, що вона буде підтримана президентом. Це умова для її розгляду", – розповів Дмитро Науменко.

Попередньо, матеріали про присвоєння звання Герой України розглядає експертна група при Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України. До її складу входять представники Міноборони, Апарату Головнокомандувача ЗСУ, Нацгвардії, Державної прикордонної служби та інші. Дмитро Науменко каже, якщо військовослужбовець отримав посмертно іншу держнагороду, а потім рідні створюють петицію про присвоєння ще і звання Герой України, то в більшості випадків його не дають.

"Ініціювати подання може безпосередньо військова частина, в якій військовослужбовець проходив або проходить службу, і командування може клопотати перед вищим командуванням для того, щоб його представили до нагороди. І 90% людей отримують звання не завдяки електронній петиції, а завдяки поданню військової частини, проведеному розслідуванню та безпосередньо вчинку того військовослужбовця, який підпадає під ці критерії", – розповів правозахисник.

Також є ситуації, коли кандидатуру на присвоєння звання Герой України подають командири військової частини і паралельно за це збираються підписи через електронну петицію на сайті президента. Одним із таких прикладів є історія бійця 3-ї штурмової бригади з Чернігівщини Андрія Сергієнка із позивним "2.0". У 19 років він командував штурмовою групою бригади. Під час штурму Андріївки на Донеччині особисто ліквідував 24 російських військових, а загальна кількість знищених ним росіян — близько сотні. 30 вересня 2024 року Володимир Зеленський присвоїв Сергієнку звання Герой України.


Які пільги мають Герої України

Законодавством передбачена виплата одноразової грошової допомоги тим, хто отримав звання Герой України (якщо це звання присвоєно посмертно, то гроші отримують родичі першої лінії — дружина/чоловік, діти, батьки). Допомога виплачується в 50-кратному розмірі прожиткового мінімуму. У 2024 році це 151 тисяча 400 гривень.

Дмитро Науменко пояснює: також є Закон України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку", де зазначені пільги, на які можуть розраховувати Герої України. Це і надбавки до пенсій у розмірі 200% мінімальної пенсії, пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, першочергове безплатне забезпечення ліками, що придбані за рецептами лікаря тощо

За безоплатною правовою допомогою можна звертатися до громадської приймальні:
м. Чернігів, вул. Пʼятницька, 39, каб. 703
Телефон: +38063 560 52 00

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяАдвокат Виктории Рощиной: «Отец питает надежды, что это какой-то розыгрыш»
Следующая статья«За мужність» – посмертно: Президент відзначив загиблого воїна з Чернігівщини