Чернігівцям газ продають одні, а розподіляють його – інші

179

З 1 січня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, установила новий тариф на розподіл газу для Чернігівської області. До 2020 року він не переглядався протягом 5 років. Тепер становить 1,94 грн/м3 з ПДВ. Це є 21-м показником із 43 газорозподільних компаній по всій Україні. Розбираємося, для чого призначені кошти, які споживачі сплачують за розподіл (доставку) газу.

Постачання/продаж газу, його доставка/розподіл та транспортування є трьома різними поняттями, які дуже часто плутають не лише прості споживачі, а й чиновники, депутати та експерти. Насправді «Чернігівгаз» уже більше ніж 5 років як не продає газ, а рік тому на державному рівні із загальної платіжки за газ виокремили послугу з розподілу, яким компанія і займається. Транспортує блакитне паливо магістральними газопроводами територією країни оператор газотранспортної системи, а продають його та встановлюють ціну газопостачальні компанії, яких зараз є цілий перелік.

По металобрухту газ не йде

Деякі споживачі можуть сказати, що вони прокладали труби за власні кошти, і тому не мають платити за доставку газу цими трубами. Насправді ж міські, селищні, вуличні газорозподільні мережі без підключення до газорегулюючих пунктів та магістральних газопроводів є просто залізними трубами і самостійно доставляти газ до споживача не здатні. Крім того, вони залишаються у державній власності, а задля утримання в належному експлуатаційному стані їх передають операторам ГРМ у господарське відання. Адже без щоденного утримання й обслуговування неможливо забезпечити якісну та безперебійну доставку газу в оселі всіх споживачів регіону.

– Щоб взагалі не сплачувати за розподіл газу, споживач може розірвати договір з оператором ГРМ та механічно відрізатися від загальної мережі. Але варто врахувати, що для того, щоб знову користуватися газом, доведеться робити повторне підключення. А воно коштуватиме близько 14 тисяч гривень, – говорить голова правління АТ «Чернігівгаз» Алла Ярова.

Крім того, чим менше споживачів і, відповідно, менший загальний обсяг споживання газу – тим більшим буде тариф на розподіл. Адже загальна протяжність мереж регіону, які потрібно утримувати, залишається тією ж.

Складові тарифу

«Чернігівгаз» щодня гарантує роботу аварійно-диспетчерської служби 104, контроль тиску та стану газопроводів і обладнання, ремонт та модернізацію мереж, повірку лічильників газу, облік спожитого газу, сервісне обслуговування споживачів тощо. Усі вищевказані роботи входять до тарифу на розподіл та є життєво необхідними для стабільної доставки газу.

Окрім цього, до тарифу входить вартість газу для технологічних потреб, який використовується для забезпечення належного тиску в мережах (щоб газ рухався газопроводами до споживачів) і при ремонтах, а також фонд оплати праці та інвестиційна складова.

– Наша компанія обслуговує 14 тисяч кілометрів газорозподільних мереж, і більшість з них є зношеними. Зараз ми використовуємо загальні мережі на 20 відсотків від тієї потужності, для якої вони будувалися у 80–90-х роках, адже відтоді обсяги споживання газу зменшилися, бо зменшилася і кількість населення і перестало існувати багато промислових об’єктів. Тому активно намагаємось оптимізувати мережі, які потребують великого редизайну, – зазначає технічний директор АТ «Чернігівгаз» Сергій Савченко.

До речі, цього року «Чернігівгаз» заклав 36,5 млн грн на розвиток газорозподільної системи Чернігівщини: це заміна 71 ШГРП (9 тис. споживачів), реконструкція 10 ГРП (2 тис. споживачів), капремонт 13 станцій електрохімічного захисту, заміна 910 будинкових регуляторів тиску, заміна 8,4 тис. лічильників.

ТО мереж – це ваша безпека

Технічне обслуговування будинкових мереж є неодмінною складовою безпечного та безперебійного газопостачання в оселі наших мешканців. Починаючи з 2018 року в Україні це ТО більше не входить до тарифу на розподіл газу, але воно критично необхідне.

За словами директора з капітального будівництва Сергія Дорошенка, довготривале ігнорування технічного обслуговування може призвести не просто до перебоїв у газопостачанні, але й до аварійних випадків та надзвичайних ситуацій, коли наражається на небезпеку здоров’я та життя людей.

– Зношеність мереж та відсутність вчасного професійного технічного обслуговування можуть призвести до витоків і навіть вибухів. Добре, що днями в п’ятиповерхівці на вулиці Серьожнікова в Чернігові вчасно помітили тріщину на газовій трубі, і аварійна служба змогла оперативно ліквідувати цю загрозу, – розповідає Сергій Дорошенко.

За умови вчасного ТО такі аварійні ситуації виключені, адже під час його проведення внутрішні мережі повністю обстежуються, перевіряються на цілісність і герметичність, а в разі потреби потім проводиться ремонт. Провести таке обслуговування можуть ті ж працівники АТ «Чернігівгаз» – за умови укладення договору на виконання цих робіт. Адже, як ми вже зазначали, ТО понад два роки як не включено до тарифу на розподіл газу. Економія ж на технічному обслуговуванні, а по факту – на власній безпеці, на жаль, не приведе ні до чого доброго.

Предыдущая статьяЗа однією дванадцятою: коли в області буде бюджет?
Следующая статьяКиївське “Динамо” зіграло унічию з бельгійським “Брюгге” у Лізі Європи