З 21 травня випускники шкіл області почали здавати зовнішнє незалежне оцінювання. Перший предмет — хімія. Здавати її зареєструвалося 270 дітей, з них 52 учасники не прийшли на тестування. З усієї області сходились-з’їжджались до чернігівської школи №33 (район Ремзаводу).
Софія Рогозіна, випускниця школи №27 Чернігова, 21 травня склала ЗНО з хімії
З дев’ятої ранку біля школи збираються учні та батьки. Перед входом до пункту тестування учасникам міряють температуру та перевіряють документи. Тестування триває 150 хвилин (дві з половиною години).
17-річна Анастасія Ворчак з Прилук приїхала разом з батьками: 40-річною Вікторією, мамою, і 50-річним Юрієм, батьком.
— О сьомій годині ранку виїхали на своєму авто і ось ми тут. До ЗНО готувалася з 9 класу, але посилено — з лютого цього року. Карантин допоміг, менше робила акцент на звичайні предмети, а більше на ті, які потрібно здавати. Напередодні спати лягла як зазвичай, о 23-й. Не хвилююся. Поступати планую у Вінницький медичний університет, на стоматолога.
Анастасія Ворчак з батьками
17-річна Вікторія Васильченко з Семенівки приїхала сама. Любуюся її красивою косою.
— Заплітала сама. Трошки хвилююся. Але довго ходила до репетитора, тому впевнена у своїх знаннях. Спала останній час погано, лише останню ніч краще. Поснідала гарно, чай і бутерброд. Приїхала до Чернігова на день раніше. Ночувала у хрещеної. Буду поступати до харківського національного фармацевтичного університету на провізора.
41-річна Світлана Купрій з села Яблунівка Прилуцького району чекає під школою доньку.
— Добиралися на своєму автомобілі, привіз тато. Донька вчила без репетитора. Працювала зі шкільним вчителем. Хоча я сама вчитель біології і хімії, але в іншій школі. Це вже друге ЗНО для мене. Старша дочка п’ять років тому здавала, тому я менше хвилююся. А от донька дуже переживала. ЗНО навіть снилось декілька разів. Головне це перше пережити, усі інші будуть в Прилуках.
17-річний Іван Смаль, випускник Вертіївської ЗОШ, єдиний з двадцяти чотирьох випускників цієї школи, хто вирішив здавати ЗНО з хімії.
— Тато Івана нас привіз, мама залишилася вдома з маленьким братиком. Поміряли при вході температуру. Показало 37,4. Дома зранку міряли, була нормальна. Переміряв вдруге медик, все добре, — хвилюється 52-річна Тетяна Осташко, класний керівник. — Може, від сонця, може, від хвилювання. Буду чекати поряд зі школою, нікуди не піду.
— Ким мріють бути ваші випускники?
— Усі хочуть у Київ. Хлопці хочуть бути офіціантами, дівчата візажистами, косметологами. Частина вчить англійську мову.
— За сьогодні лише у одного хлопця піднялася температура. Мабуть, від хвилювання. Можливо і електронний термометр помилився. Буває таке, — розповідає 39-річна Тетяна Бородуха, медсестра школи №33.
— Яка допустима температура при хвилюванні?
— До 37 градусів. Переміряли ртутним — 36,6 і пустили на тестування. Ручки трясуться в усіх. І в мене також. Я теж хвилююся.
Через дві години від початку ЗНО на подвір’я виходять перші щасливчики. Дзвонять близьким.
— Готувалася два роки зі своєю шкільною вчителькою Ольгою Клочковою. З самого дитинства я мріяла стати лікарем-стоматологом. Тому для вступу мені необхідно здавати хімію і біологію. Розв’язала усі завдання, сподіваюся, що немає помилок. Спала погано, але не через хвилювання, а через мій режим. Я пізно лягаю спати, а потім вранці важко прокидатись. За саме тестування я зовсім не хвилювалася. Батьки підтримують на відстані, вдома, — розповіла 17-річна Анастасія Рудник з Ніжина.
А от 17-річній Ані Легещич з Ніжина на ЗНО не вистачало калькулятора. Адже користуватися мобільними телефонами на тестуванні не можна.
— Спалося погано, наче ночі не було, їлося теж. Перед тестуванням з’їла шоколадку. Запихала, аби щось було у шлунку. Коли заходиш на тестування, відразу страшно. А потім трохи посиділа і відійшла. Найважче було рахувати на чернетці, а не на калькуляторі. Бо звикла, що він є на телефоні. Паніка була, коли цифри не сходилися. Готувалася років три. Планую поступати в медичний у столицю.
— Аня була біла-біла, зараз вже відійшла і порожевіла, — додає 42-річна Вікторія Диченко, класний керівник, вчитель історії ніжинського міського ліцею. — На тестування привезли з ліцею на автобусі 14 діток. У нас біологічний напрямок в класі, тому більшість планує вступати в медичні заклади. Усі напередодні старанно готувалися, сподіваюсь, покажуть гарні результати. Усі вийшли з тестування в гарному настрої. В Ніжині мало хто хоче залишатися, здебільшого їдуть до Києва.
Відпросилася з роботи 36-річна Світлана Остапенко з Ніжина.
— Приїхала підтримати дитину.
— Здаю п’ять предметів по ЗНО і по кожному був репетитор. Займалася щодня з кожним по одній-дві години, — уточнює 17-річна Дарина Остапенко.
— Репетитори — дороге задоволення?
— Близько тисячі на тиждень виходило. Хочу бути хірургом. Крові не боюся. Була на пробному ЗНО, тому на цьому майже не хвилювалася.
Результати першого ЗНО будуть відомі до 4 червня. Пробне ЗНО проходило 24 квітня і коштувало 246 грн. Основна сесія ЗНО безкоштовна.
* * *
Всього у школах області цього року завершує навчання 8608 дев’ятикласників і 5872 одинадцятикласники.
Ольга Самсоненко, тижневик «Вісник Ч» №21 (1828), 27 травня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.