Синоптики повідомили про зміну погодної ситуації

141

Цьогорічна осінь завершує свою ходу і зачиняє за собою закидані жовтим листям дверцята. Щедрою вона була в цьому році: і городиною, і садовиною, і грибами. Відродила-відврожаїла та й заколисала землю до спочинку. Так, пора осіння добігає кінця, зима вже на порозі, а тому й погодні умови відповідні. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, з початку тижня погодні умови формував виступ антициклону із Західної Європи. Подекуди у південно-західних районах області пройшов невеликий сніг (утворився сніговий покрив висотою 1 см), вітер переважав північний 2-6 м/с. Температура повітря вдень підвищувалась від 2º морозу до 1º тепла, вночі знижувалась до 8-12º, у західній частині області до 2-8º морозу. Потім – периферія антициклону, який із Західної Європи перемістився на Ставропольський край. Спостерігалась погода без істотних опадів, вітер переважав південно-західний 4-9 м/с. Температура повітря вдень підвищувалась до 1-4º тепла, вночі у південно-східних районах знижувалась до 1º морозу, на решті території області до 1-3º тепла.

Але синоптики вже повідомили про зміну синоптичної ситуації. Детальніше – у їхньому прогнозі.

26 листопада
по Чернігівській області буде мінлива хмарність, без істотних опадів, вітер південний 7-12 м/с. Температура: вночі 0-5° морозу, вдень 2-7º тепла. По Чернігову також буде мінлива хмарність, без істотних опадів, південний вітер 7-12 м/с. Температура: вночі 1-3º морозу, вдень 4-6º тепла.
На вихідні, 27 та 28 листопада, прогнозується хмарна погода з проясненнями, 27 листопада йтиме дощ, хоча 28 листопада буде без істотних опадів. Вітер дутиме південний 7-12 м/с, 27 листопада місцями пориви 15-20 м/с. Температура: вночі 0-5º, вдень 3-8º тепла.

29 листопада
знову очікується дощ, температура: вночі 1-6º, вдень 3-8º тепла. 30 листопада – місцями невеликі опади, температура протягом доби 1-6° тепла.
Отаке у нас в погодному календарі. А що там у народному?
25 листопада вшановується пам’ять святителя Івана Милостивого, патріарха Олександрійського. На Івана зазвичай сніжило, але якщо йшов дощ, то чекали відлиги і на Введення (4 грудня). Ще цього дня у давнину виконували й такий ритуал: у сніг, який щойно випадав, вставляли соломинку і дивилися: якщо вона провалювалася, значить, сніг зійде, якщо не провалювалася – сніг залишиться на землі надовго та ще й весна буде пізньою.
26 листопада вшановується пам’ять святителя Івана Златоустого, архієпископа Константинопольського. З минулих часів було відомо, що «на Златоуста в полі вже було пусто» і у цей час «всяка зяб зупиняється в рості», тобто земля занурюється у спокій до весни. Здавна існувала й така примовка: «Ззиває зима на Івана Златоустого свою свиту: хурделицям і заметілям дає наказ відлиги вгамувати».

27 листопада вшановується пам'ять святого апостола Пилипа та преподобної Матрони, яку в народі називали Мороз-Матроною. Селяни в цей день примічали: якщо гусак вже спокійно міг виходити на лід, то до кінця осені ще потепліє, а іній на деревах навпаки передвіщав мороз.
28 листопада вшановується пам’ять сповідників Гурія, Самона і Авива. Цей день в народі називали Гур’євим і відзначали: «Сніг, що випав на Гурія, аж до весни не розтане». А ще побутувала й така примовка: «На Гуріїв день зима з коня злазить, встає на ноги, кує сивими морозами та стелить річками й озерами крижані мости, сипле з одного рукава сніг, а з іншого – іній». Якщо в цей день випадав сніг, то це передвіщало врожайний рік, похмура ж погода «натякала» на мокрий травень. Слід нагадати, що саме цього дня починається Різдвяний піст.
29 листопада вшановується пам’ять апостола і євангеліста Матвія. У давні часи так казали: «Якщо в день апостола Матвія віють буйні вітри, то завірюхи будуть до самого Зимового Миколи». Примічали: якщо Матвій був холодний, то такою ж буде й зима. А взагалі то про цей день чомусь побутувала така примовка: «На Матвія земля пріє, на Матвія земля потіє». Чи спітніє і в цьому році? Побачимо. Але вже…
Вже листопад зірвав з дерев сорочки,
Дощем відбарабанив по траві.
Вже на землі і золоті листочки,
Що місивом враз стали на землі.
Усе так швидко-швидко пролетіло,
Вже зовсім скоро буде перший сніг.
Хотіли ми того, чи не хотіли,
Та ляже знов зима до наших ніг.

Андрій Навродський

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяРФ в очередной раз отправила «гумконвой» на Донбасс. Украина ответила «нотой»
Следующая статьяУ Чернігові по вул. Попова з яру дістали тіло загиблого