Багатьом людям доводилося зіштовхуватися із різними неприємними відчуттями в ногах. Їх може «крутити» або «виламувати», біль може бути гострим або, навпаки, тупим, може бути скороминучим або ж не давати спокою всю ніч. Уважається, що ця проблема характерна для людей, які розміняли щонайменше шостий десяток років. Однак насправді біль у ногах може мучити і молодь, і навіть дітей.
Забігаючи трошки наперед, варто зазначити, що такої хвороби, як викручування ніг, не існує. Тобто це лише симптом, і для того аби його приборкати, необхідно розібратися в причинах.
Біль «на погоду» – правда чи міф?
Найчастіше больові відчуття в ногах пов’язують із тим, що таким чином тіло реагує на різкі зміни, які мають відбутися у довколишньому середовищі. Тобто якщо звечора болять коліна, то вранці буде гроза. І це правда. Наш організм дійсно реагує на погоду. Звичайно ж, кожен має власний поріг чутливості. Комусь для того, щоб суглоби просигналізували про зміни за вікном, потрібно, аби за кілька годин місто накрила буря, але в когось ноги починає крутити навіть перед невеличним дощиком.
Однак більшість із ти, хто провів безсонну ніч, не знаючи, як краще покласти ноги, знає: зранку варто прихопити із собою парасольку. У якомусь сенсі наші суглоби можна назвати метеорологічною станцією.
Але метеочутливість не існує сама по собі. Тобто якщо під час сирої погоди чи похолодання ваші суглоби дають про себе знати, то прислухатися до відчуттів варто, оскільки реакція організму на зміни погоди – це показник більш серйозних проблем. Справа в тому, що суглоб має порожнини, пронизані нервовими закінченнями. Через перепад атмосферного тиску вони починають подразнюватися. Але у здорових людей такого не відбувається. Тож, якщо у вас крутить ноги при зміні погоди, варто замислитись не про дощ, а про візит до лікаря.
Адже хоча судини, кістки і суглоби можна назвати нашим внутрішнім барометром. Однак якщо під час зміни погоди у вас починає крутити ноги, то це свідчить про те, що з ними далеко не все в порядку.
Не буває болю без причини
Від того, як саме болять ноги під час змін погоди, залежить, до якого лікаря варто звертатися. Однак через те, що больові відчуття в кінцівках характерні для багатьох захворювань, самостійно ставити собі діагноз, м’яко кажучи, небезпечно. Наприклад, якщо крутить суглоби ніг регулярно, і симптоми з часом посилюються, то це свідчить про можливу наявність таких захворювань як артрит, артроз, остеохондроз або ж тромби чи інші проблеми із судинами.
А от якщо больові відчуття з’явилися після травми, забою чи перевантаження, то варто звернутися до травматолога. Хоча не факт, що болять вони саме через травму. Цілком можливо, що вона просто пришвидшила перебіг іншого захворювання. Загалом, без додаткового обстеження колінних суглобів ставити собі діагноз і лікуватися не варто.
Біль у ногах також може свідчити про проблеми не з самими суглобами, а із судинами. І в такому випадку варто з’ясувати, чи не має у вас саме судинних захворювань. Наприклад, тромбів. Про їхнє існування досить довго можна навіть не підозрювати. Однак саме біль, який ми традиційно звалюємо на зміну погоди, може стати тим дзвіночком, до якого варто прислухатися.
Ще ноги можуть боліти через постійне нервове навантаження, яке ви переживаєте, наприклад, на роботі: хвилювання щодо запізнення у роботі, конфлікти з колегами тощо. Але такі причини неприємних відчуттів у кінцівках варто розглядати, лише коли будуть виключені інші.
Холод і тепло допоможуть, але…
Багато хто випрацював власні методи, за допомогою яких знімають неприємні симптоми. Декому біль допомагають зняти гарячі ванни, а деяким, навпаки, обливання холодною водою. Хтось прикладає листя лікарських рослин або миє ноги відварами трав. Але найчастіше люди просто ковтають знеболювальні пігулки.
Проблема в тому, що всі ці способи, хоча й можуть тимчасово вгамовувати неприємні відчуття, у перспективі лише погіршують ваше становище. Будь-яка хвороба, якщо її не лікувати комплексно, сама нікуди не подінеться.
А ось те, що й справді не стане на заваді, – профілактика. Якщо у вас нічого на погоду не болить, то це не означає, що завтра цього не станеться. А отже варто їсти більше овочів та фруктів і не зловживати соленим, солодким та смаженим. Не сидіти на одному місці, а влаштовувати собі хоча б півгодинні прогулянки щодня. Ну, і не забувати про помірні фізичні навантаження. Попередньо проконсультувавшись із лікарем, можна подумати й про прийом вітамінів.
Самостійно розібратися із тим, чому саме у вас болять ноги, навряд чи вийде. Адже цей симптом може свідчити про досить широкий спектр хвороб. А відповідно, про те, до якого саме лікаря варто звертатися, вам може вказати лише спеціаліст. Тож, якщо біль у ногах став для вас нормою, варто повідомити про це свого сімейного лікаря і проконсультуватися із ним щодо направлення до профільного спеціаліста.
біль у ногах ноги лікарі медики