Вакцина від COVID. Коли її дочекаються чернігівці?

184

Зараз у світі, за даними з різних джерел, науковці працюють над 50–70 вакцинами від COVID-19. Утім предметно можна говорити хіба що про 8–10. Країни Європейського Союзу вже почали щеплення громадян, а от Україна чекає від міністра охорони здоров’я навіть не вакцини, а хоча би приблизні дати початку вакцинації. Однак поки що безрезультатно.

Коли чекати?

«Ми залежимо від того, скільки вакцини зайде в Україну. Поки ані скільки, ані коли – ніхто не знає» – так 12 січня в. о. начальника управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради Ольга Малець відповіла на запитання міського голови про те, як скоро чернігівці зможуть отримати доступ до вакцин від коронавірусу.

За її словами, у міністерства начебто є попередні домовленості про те, що через систему фонду Covax Facility («Ковакс») в Україну надійде 8 млн доз вакцини. Цього вистачить 4 млн людей (передбачено дві вакцинації). Згодом цифра може вирости до 60 млн (ще 30 млн мешканців країни), але поки що ніхто чітко не назвав дату бодай першої поставки. Також передбачені закупівлі за кошти бюджету.

Від Covax Facility вакцина буде безкоштовною, тож черга до України надійде лише після того, як ця міжнародна ініціатива виконає свої зобов’язання перед іншими партнерами.

Ще у грудні Ольга Малець уточнювала, що в першу чергу вакцинувати будуть медичних працівників, поліцейських, освітян, літніх людей у геріатричних пансіонатах, військовослужбовців, які проходять службу в зоні ООС на Донбасі, людей зі складними супутніми захворюваннями, пенсіонерів. Тоді ж прогнозувала строки:

– Якщо буде працювати оптимістичний варіант, вакцини будуть у червні-липні. Конкретніших даних немає.

Як бачимо, за місяць конкретики більше не стало.

Європа вже щеплюється

Ще 21 грудня Європейська комісія видала дозвіл на використання вакцини, розробленої BioNTech і Pfizer, що робить її першою вакциною COVID-19, дозволеною у Євросоюзі. А перші щеплення від коронавірусу почали робити в Євросоюзі в останні дні 2020 року.

Усього ж Єврокомісія, за даними Deutsche Welle, до нового року уклала угоди з шістьма виробниками вакцин. Крім вже згаданої BioNTech/Pfizer, мова йде також про Moderna, AstraZeneca, CureVac, Johnson & Johnson і Sanofi.

Усього для країн ЄС зарезервовано майже 2 млрд доз. При тому що у 27 країнах Євросоюзу проживає 450 млн людей. Утім може скластися така ситуація, що всі препарати будуть допущені до застосування.

Камери та ефективність

Ольга Малець каже, що, імовірно, до України надійде AstraZeneca:

– Вона користується попитом, і європейськими країнами укладені договори на неї. Ця вакцина – одна з найзатребуваніших. Вона не потребує низьких температур і може зберігатися в межах побутового холодильниках.

Умови зберігання – дуже важливий фактор. Адже той самий Pfizer передбачає наявність у медзакладах спеціальних установок, які могли би підтримувати температуру на рівні 80 градусів нижче нуля.

Державне підприємство «Укрвакцина» такої апаратури не має, зізнався головний санітарний лікар України Віктор Ляшко у коментарі для «Еспресо», втім запевнив, що приватні логістичні фармацевтичні компанії зможуть розвезти препарат по Україні.

Ще один критерій – показник ефективності, визначений під час лабораторних випробувань. Наприклад, Pfizer та Moderna ще на етапі розробки хизувалися цифрами 90, 95 чи навіть 98 %. Що це означає?

– Звичайний показник вакцин, наприклад від того ж грипу, – десь під 70 %. Це означає, що 7 з 10 людей, які отримали щеплення, захищені від вірусу, – пояснює лікарка клініки «Сім’я+» Любов Фіалковська.

Заяви, наприклад, США про готовність використовувати вакцини з показником ефективності від 50 % і вище вона пояснює бажанням підстрахуватися:

Думаю, питання – в ліміті часу і великому охопленні хворобою людей у світі. Тож усі вчені та виробники вакцин шукають якнайшвидшого виходу з цієї ситуації. Тому, можливо, будуть використовувати вакцини усіх виробників – усе, що може допомогти. І не забуваймо про виробничий ліміт. Зробити більше, ніж є наявних потужностей, неможливо. Це було видно цього сезону щодо вакцини від грипу. Її просто не вистачило усім не тільки в Україні, а і в багатьох країнах світу.

Для України – китайська?

В останніх числах грудня 2020 року Міністерство охорони здоров’я оголосило, що Україна закуповує майже 2 млн доз китайської вакцини Sinovac. Перші 700 тис. доз мали би надійти після реєстрації препарату в Китаї або інших країнах. Ціна однієї дози – 504 грн, але щеплення пообіцяли зробити безкоштовним.

На той час вакцина Sinovac проходила випробування у Бразилії, а днями там заявили: ефективність китайського препарату – 50,4 %. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що Україна чекає на узагальнений звіт, після чого буде ухвалено остаточне рішення.

– Ми заклали в договір, що ефективність продукції на момент постачання має становити не менше ніж 70 % і має бути підтвердженою клінічним дослідженням, – сказав міністр. – Якщо компанія не відповідатиме цим стандартам, то вона відшкодує кошти в повному обсязі, тобто у нас є банківська гарантія.

Тож або китайський виробник удосконалить вакцину, або дата щеплення знову зависне в повітрі. Утім Максим Степанов запевнив, що Україна в будь-якому разі розпочне масову вакцинацію у лютому 2021 року.

щеплення вакцина коронавірус COVID-19 Ольга Малець Любов Фіалковська

Предыдущая статья«Слуги народа» из-за вакцины от COVID-19 вызвали на совещание Степанова: о чем говорили
Следующая статьяИлон Маск потерял лидерство: самым богатым человеком планеты снова стал Джефф Безос