ТОП-5 оборонних споруд Чернігівщини від історика Володимира Пилипенка

353

Життя у давній час було складним і небезпечним, і ця небезпека чекала за кожним рогом, особливо за оборонними стінами. Тож не дивина, що усе чи майже усе, що будувалося, могло бути використано із оборонною метою. Саме тому новий ТОП-5 від Суспільне Чернігів та історика й екскурсовода Володимира Пилипенка буде присвячений оборонним спорудам Чернігівщини.

Нагадаємо принципи відбору:

  • Це не класифікація від кращого до гіршого, це просто список.
  • У ТОПі представлені об'єкти різних часів.
  • Не всі об'єкти, що потрапили до списку, в хорошому стані та широко відомі.

Спасо-Преображенський монастир у Новгороді-Сіверському

Монастир-фортеця, що зберігся донині. Один із найдревніших в Україні. Відреставрований.

У давнину церкви та особливо монастирі слугували не лише для релігійних цілей, їх активно використовували у обороні населених пунктів. І монастир у Новгороді-Сіверському не виняток. Масивні стіни із бійницями, надбрамна церква-дзвіниця, курдонер перед входом та глибокі оборонні рови демонструють, що перед вами не просто монастир, а монастир-фортеця.

Оборонні вали у Рогощах

Неподалік Чернігова збереглися оборонні вали та рови давньоруського літописного Оргоща (нині село Рогощі). Зараз це майже шестиметрові вали, що колись колом оперізували городище. Саме городище частково досліджене і тому знаємо, що на валах стояли ще й дерев'яні стіни та можемо їх реконструювати.

Суличівка

У Суличівці збереглася унікальна пам’ятка оборонного будівництва – Вежа-донжон. Зараз вона використовується як дзвіниця місцевої церкви, але дослідження довели її оборонне призначення. Дзвіниця двоярусна, восьмигранна із наметовим дахом. Розміри цегли, з якої збудована вежа, дозволяють припустити, що будівництво відбувалося наприкінці XVII ст. На думку дослідників, така вежа слугувала для оборони двору власників Суличівки.

Любеч

Любеч був заміською резиденцією київського князя. Замок у Любечі не лише перекривав Дніпро, а й контролював підступи до столиці із півночі. У свою чергу, замок був прекрасним прикладом поєднання архітектури і природи. Замок не зберігся, але, стоячи на Замковій горі, можна уявляти, яке враження він справляв на сучасників.

Воскресенська церква у Седневі

Ми вже згадували Седнів у наших ТОПах. Цього разу звернемо увагу на Воскресенську церкву. Вона була зведена наприкінці XVII ст. як родова усипальниця династії Лизогубів. Але вона мала ще одну важливу функцію — оборонну, адже прикривала в’їзд до садиби Лизогубів.

На перший погляд, форма церкви досить звична і зрозуміла – хрестоподібна. Але архітектурний аналіз конструкції церкви показав, що вікна у ній розташовані таким чином, щоб повністю ліквідувати «сліпі зони» і не дати нападнику жодного шансу наблизитися.

Автор — Володимир Пилипенко

історія оборонні споруди церкви ТОП рейтинг

Предыдущая статьяДо уваги пільговиків та субсидентам: якщо змінюється виконавець комунальних послуг, то про це варто повідомити
Следующая статьяФК «Чернігів» програв свій перший домашній матч «Епіцентру»