«Поки не готова поринати в цей «дурдом»: як у Чернігові та в громадах отримують статус дітей, постраждалих від війни, та його преференції

10

Війна, окрім розрухи, горя і руйнувань, принесла в наше життя чимало похідних воєнного часу. Зокрема, з’явився статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Такий статус можуть отримати всі діти, які станом на 24 лютого 2022 року проживали або були зареєстровані в Чернігові та були народжені до 3 квітня 2022 року.

Юридичною мовою це звучить так: «Статус надається, якщо дитина: отримала поранення, контузію, каліцтво; зазнала фізичного, сексуального насильства; була викрадена або незаконно вивезена за межі України; залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань; незаконно утримувалася, у тому числі в полоні; зазнала психологічного насильства (в тому числі, якщо під час воєнних дій дитина перебувала безпосередньо в зоні бойових дій чи була постійним жителем території, де велися постійні бойові дії).

Наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі з цих обставин», – повідомив чернігівський юрист Олександр Постой.

Отримати статус у Чернігові – завдання із зірочкою

Але, як з’ясувалося, отримати цей статус у Чернігові – ще той квест. Бо в місті уже ведуть запис на роки вперед.

Чернігівка Олена Терещенко розповідає, що саме з цієї причини її дитина не має такого статусу.

На фото Олена Терещенко

«Навіть і не подавалися, бо знаю, що зараз запис на 2026 рік. Тому поки не готова поринати в цей «дурдом» зі збиранням документів. Знаю, що зараз нібито діти з таким статусом безкоштовно харчуються в школі. У класі, де навчається моя дитина, кілька таких дітей є», – в коментарі для ЧЕЛАЙН зазначила жінка.

Не мають статусу постраждалих і діти чернігівця Михайла Жирохова.

На фото Михайло Жирохов.

«Мої двоє дітей, на жаль, такого статусу не мають. Хоча пережили два бойові епізоди: в 2014-му та 2022 році. Якось за гарячими слідами було не до збирання документів, а зараз кажуть, що черга аж до 2026 року…», – сказав пан Михайло.

До речі, пан Михайло чув, що статус, як кажуть у народі, «дитини війни» надає деякі преференції.

«Знайомі розповідали, що їхні діти мають цей статус. То серед переваг – безкоштовний дитсадок, якісь пільги в оплаті харчування в школі. Думаю, з часом будуть і якісь преференції під час навчання у виші», – пояснив Михайло Жирохов.

Але заради справедливості варто зазначити, що вдалося поспілкуватися з містянами, чиї діти мають такий статус. Як, наприклад, малеча Олени Лазун.

На фото Олена Лазун

«Цей статус поки що нам дає безкоштовне харчування в дитячому садочку. Ми були записані з самого початку, встигли зареєструватись у перші дні, тому оформили доволі швидко», – розповіла пані Олена.

У Чернігові питанням надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, доволі багато уваги приділяє депутатка Чернігівської міської ради Марина Семененко. За її словами, в Чернігові існує черга, бо вона штучно створена міською радою.

На фото Марина Семененко

«Інших причин немає. Бо вчора я була в центрі, який надає цю довідку. І робота там організована вкрай погано. Директор не зверталася до виконувача обов’язків міського голови, щоб щось змінити. У центрі кажуть, що у них шестеро працівниць, які з 8:30 і аж до 12:30 займаються цією роботою, аби надати 43 тисячам дітей цей статус», – зауважила Марина Семененко.

Вона також розповіла, що були намагання суттєво полегшити життя батькам дітей, які прагнуть отримання для своїх дітей цього статусу, а також працівникам міського центру соціальних служб, які займаються цією роботою. Але віз і нині там.

«Рік тому ми з Олександром Гашпаром подавали проєкт рішення на сесію, щоб позбавити центр соціальних служб цієї роботи і щоб ніхто не мучився, щоб одразу всі діти отримали цей статус. А вже потім щоб міська рада казала, наприклад, чи є гроші годувати цих дітей безкоштовно, чи немає. Тобто або щоб усі діти харчувалися безкоштовно, або ніхто. Бо виходить дуже погано: дитина, яка отримала цей статус ще минулого року, харчується безкоштовно, а інша – лише через три роки зможе його отримати. І можливо, на той час вже і школярем не буде. Тобто створені штучні перешкоди в отриманні цього статусу», – переконана депутатка.

До речі, вона також повідомила, що її діти статусу постраждалих від війни не мають.

«Син харчується платно. Донька – в приватному садку», – розповіла Марина Семененко.

«Це питання – в пріоритеті» – ситуація в громадах

Промоніторили ситуацію і в громадах області. І з’ясувалося, що вона відрізняється від стану справ у Чернігові. Зокрема, голова Коропської громади Володимир Куніцин радить батькам оформляти своїм дітям статус постраждалих від війни. Більше того, в громаді цей процес – майже на фінішній прямій.

На фото Володимир Куніцин

«Ми активно працюємо в цьому напрямку, жодних перепон не чинимо. Навпаки, максимально сприяємо, щоб діти з нашої громади отримували ці статуси. Наші служби все якісно підготували та працюють. Навіть трішки після роботи затримуються. Тобто з цим питанням усе нормально, бо воно в нас – у пріоритеті. Ми не хочемо, щоб додатково турбувалися батьки і діти», – розповів очільник громади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інцидент у громадському транспорті Чернігова за участю дитини: розв’язка історії

Наразі діти зі статусом, щоправда, лише учні молодших класів, мають у громаді єдину перевагу – безоплатне харчування в школах.

«Держава виділила субвенцію – і 100% учнів 1-4 класів цьогоріч харчуються безкоштовно. А з 1 січня взагалі всі діти, які мають цей статус, будуть безкоштовно харчуватися вже за рахунок громади. Між тим, є інформація, що має держава виділити кошти», – сказав Володимир Куніцин.

Не мають особливих проблем із цим питанням і в Остерській громаді.

На фото Леонід Мисливець

«У нас понад 1100 дітей зареєстровано на території громади. Уже практично всі вони, за рішенням виконкому та відповідно до заяв батьків, які надійшли до міської ради, отримали статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Лише, мабуть, приблизно 20 дітей, батьки яких не подавали заяв, не мають цього статусу. Ймовірно, через те, що ці родини з дітьми або виїхали за кордон, або переїхали до інших регіонів України», – пояснив Леонід Мисливець, голова Остерської громади.

На сьогодні в Остерській громаді діти, які отримали статус, як і в інших громадах, мають лише пільги щодо харчування в навчальних закладах. Щоправда, всі школярі, а не лише учні початкової ланки.

«На сьогодні фінансування харчування відбувається з місцевого бюджету, а це навантаження на бюджет дуже велике. Нам приблизно 8-10 мільйонів гривень потрібно на дитяче харчування. До того ж, розуміємо, що ціни на продукти і, відповідно, вартість харчування зростають. Але як прийматимемо бюджет на 2025 рік, також будемо передбачати кошти на харчування. Втім, за наявною інформацією, не виключено, що фінансування вартості харчування дітей зі статусом постраждалих від війни відбуватиметься з Державного бюджету. Навіть пам’ятаю, що свого часу держава фінансувала харчування дітей, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, або батьки отримували компенсацію коштами», – розповів Леонід Мисливець.

Як бачимо, якихось особливих пільг діти зі статусом постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів не отримують. Але в нинішній надскладний час навіть безкоштовне харчування у школах, коли ціни на все – космічні, а зарплати – мізерні, – неабияка підтримка для родин. Особливо, коли в сім’ї виховують кілька діток.

І цілком імовірно, що в майбутньому, окрім безоплатного харчування, з’являться інші переваги.

Ірина Осташко

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Tagsдіти війни Новини Чернігів Чернігівщина

Предыдущая статьяВід УНР до сьогодення: у Чернігові відкрили виставку про етапи державотворення України
Следующая статьяЭксперты – о ракетном ударе по Днепру: пиар или эскалация?