Перший і єдиний фільм жахів у радянському кіно «Вій» був одним із лідерів прокату 1968 року. А чи знаєте ви, що знімальним майданчиком для деяких кадрів фільму стало селище Седнів, що на Чернігівщині?
Щоправда, в суспільстві і донині тривають суперечки, що такого не було. І в стрічці показана зовсім не седнівська візитівка – Свято-Георгіївська церква.
Між тим, відомий на Чернігівщині краєзнавець Андрій Курданов доводить, що деякі сцени відомого фільму таки знімали в Седневі.
«Десь у грудні 21-го чи в січні 22-го взяв інтерв’ю в Олександра Литовченка, наукового співробітника Національного заповідника «Чернігів стародавній». А наукові співробітники мали і нині мають відповідні теми для дослідження. Зокрема, Олександр Литовченко взявся за тему «Чернігів у фільмах». Тобто він зібрав не тільки факти, як знімали фільм «Вій», а й інші фільми, епізоди до яких знімали на Чернігівщині», – в коментарі для ЧЕЛАЙН зазначив Андрій Курданов, краєзнавець.
Тож для цього дослідження Олександра Литовченка та ще одного співробітника – Андрія Терещенка відправили до Москви збирати інформацію. Особливо важливо було потрапити на «Мосфільм» і дізнатися, яка інформація є там у архіві. Це, на щастя, сталося.
Дослідники з Чернігівщини не тільки ознайомилися в архіві «Мосфільму» з журналом зйомок «Вія» та вивчили архівні матеріали, але навіть зустрічалися із актором Леонідом Куравльовим, який зіграв головну роль у цьому фільмі. Натомість актор залишив автографи на листівках із кадрами з фільму для нашого краю.
Навіть на стендах перед Георгіївською церквою є цифрові копії сторінок цього журналу, де зазначена інформація про фрагменти зйомок, що мають седнівське походження, тобто знімалися в Седневі. Зокрема, в журналі зазначалося, що також зйомки відбувалися і в Георгіївській церкві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перші чернігівські фотографи були за фахом фармацевтами: цікаві факти про початок фотосправи (Фото)
«Давайте згадаємо один із епізодів фільму, як студенти біжать на канікули і як вони «пролітають» через базар, де крадуть гуся. То в журналі зйомок зазначено, що це базар у селі Брусилів.
Запис у журналі зйомок про зйомки в Георгіївській церкві підтверджує також малюнок розпису Георгіївської церкви художниками для проведення певних зйомок у самій церкві. І залишки цих розписів ще видніються й досі. А існують вони від 1966 року.
Це підтверджують і реставратори церкви. Зокрема, я спілкувався з реставратором Володимиром Касьяненком, який складав план реставрації 2000 року в Георгіївській церкві. Володимир Іванович по телефону підтвердив, що то дійсно розписи в храмі, які зробили кіношники», – розповів Андрій Курданов.
Тож церкву до зйомок готували і певні частини фільму в ній могли знімати.
А ось усі польоти панночки в труні, якими захоплювалися радянські глядачі, знімали на «Мосфільмі».
«Щоб це зняти, потрібна була відповідна апаратура. До того ж, труну в Георгіївській церкві навіть не було за що підвісити. Бо купола в 1966 році в храмі не було.
Натомість у «Мосфільмі» облаштували конструкцію, яку в сільській місцевості зробити було неможливо», – сказав Андрій Курданов.
Ірина Осташко
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
TagsНовини Чернігів Чернігівщина