Сергій Буймов: «Я закохався у Чернігів, коли вперше сюди потрапив»

110

Наразі він працює робітником у дитячому садочку. І навряд батьки, які зустрічають у коридорах чоловіка спортивної статури, здогадуються, що перед ними колишній гравець Вищої ліги українського міні-футболу і нинішній нападник ветеранів чернігівської «Десни», багаторазовий чемпіон країни серед ветеранів і людина дуже цікавої біографії – Сергій Буймов.

Про те, як футболіст з Донеччини опинився у Чернігові та пережив тут облогу, спортивний шлях, який пролягав через вугільну шахту та про те чи відродиться чернігівська «Десна» – читайте у нашому інтерв’ю.

Ветеран «Десни» з макіївського «Вуглика»

Сергій Буймов грав у Вищій лізі чемпіонату України з міні-футболу, а згодом неодноразово вдягав футболку чернігівської «Десни»

Нещодавно у Києві пройшов чемпіонат України з футболу серед ветеранів у віковій категорії 45+. Чернігівська «Десна» зайняла у ньому 5 місце. Розкажіть про турнір…

— Для мене п’яте місце – це щось узагалі… Я звик, що де я – там перемога… Мені 57 років. Не знаю, мабуть то в мене гени такі, що бігаю, запрошують грати, і навіть у категорію 45+ позвали грати в основному складі… У цьому турнірі я грав не вперше, і з кожним роком він все більше омолоджується. Тож мені стає трохи складніше.

Цьогоріч були дуже відомі футболісти – Віталій Косовський (колишній гравець київського «Динамо» та збірної України, – прим.), Едуард Цихмейструк (екс-луганська «Зоря» та збірна України, прим.)… На жаль, на груповому етапі ми зайняли третє місце. Як раз у матчі з «Києвом», за який грали Цихмейструк та Косовський, нас влаштувала б нічия для виходу у півфінал. Але, як-то кажуть, ми «побігли атакувати і потрапили у полон» – напевне, помилилися тактично. Грали б від оборони, гадаю, знайшли б свої моменти. Але футбол неможна передбачити. Як казав мій тренер Віктор Грачов: «Не шукайте логіці у футболі, її там немає»…

Наскільки я розумію, Ви з Донецька і раніше грали у Вищій лізі чемпіонату України з міні-футболу…

— Я не з Донецька, а з Українська Донецької області – він знаходиться у 20 кілометрах від Покровська. Десь з місяць тому мені вислали відео з Українська. На жаль, там вже висять російські прапори… Це дуже важко.

В Українську ми грали на першість області та району у великий футбол, працювали на шахті – наша шахта звалася «Україна»: в мене 31 рік підземного стажу. У шахту пішов після армії, у 20 років. До того вивчився на шахтну професію – я підземний електрослюсар.

У футбол ми грали вже після роботи. В нас у команді був друг – Валерій Ніфонтов, який паралельно грав у міні-футбол, він каже: «Серий, я бачу у тобі футзаліста, ти нам допоможеш у команді». Так мене запросили у «Вуглик» (Макіївка). Це був десь 1996/97 рік.

Тобто виходить, що у міні-футбол на вищому рівні Ви почали грати десь у 30-ть років?

— Так, мені було під 30. Тоді «Вуглик» грав у Вищій лізі. Перехід з великого у міні-футбол дався не надто легко – процес зайняв десь півроку. Тоді дуже потужним був одеський «Локомотив», за який виступали Корідзе (Сергій, колишній гравець збірної України з міні-футболу, який отримав російське громадянство, – прим.), Москвичов (Ігор, екс-гравець збірної України з міні-футболу, – прим.) – заслужені майстри спорту. В них було завдання у кожній грі – забити більше 10 голів – тільки тоді їм виплачували премію… Команди були пристойні.

Зараз у міні-футболі всі, крім воротаря, вважаються універсалами. Але тоді, напевне, я грав ближче до нападу. Хоча забивав не багато. У Вищій лізі в мене десь, щоб не збрехати, до 10 голів. У тому сезоні 1996/97 ми зайняли 9-те місце з 14-ті команд. Але потім спонсування перестало надходити і команда припинила своє існування…

До медалей через вугільну шахту

Сергій Буймов є багаторазовим чемпіоном України серед ветеранів

Після «Вуглика» у міні-футбол не грали?

— Грав. Так склалося, що після того як макіївський «Вуглик» розпався, я повернувся в Українськ, повернувся у команду своєї шахти з великого футболу, яку тоді очолив Віктор Грачов (колишній гравець угорського «Дебрецена» та екс-головний тренер аматорської збірної України, – прим.), і нам поставили великі цілі – ми заявились на чемпіонат та кубок України серед аматорів. У 1999-му ми виграли Кубок України серед аматорів. Нам створили чудові умови – ми були екіпіровані, а це була рідкість у той час для команди з периферії. Треба згадати, що тоді зарплати не платили, ми, шахтарі, отримували 20-30 відсотків від зарплати, а треба було годувати родини.

З Грачовим ми відіграли 4-5 сезонів, але потім велика криза прийшла і на шахту «Україна». Довелося звільнитися. Я поїхав у Донецьк просто шукати роботу. Там жила рідна сестра і я міг в неї ночувати. Суто випадково зустрів знайомого футболіста, який запропонував побігати у групі здоров’я. Я погодився. А у ту групу приходив робочий шахти ім. Засядька. Він мені запропонував влаштуватися на шахту Засядька, сказав, що там грає команда. Але, чесно кажучи, тоді я не хотів повертатися у шахтарство.

Проте пройшов час, роботу я так і не знайшов. Тож зателефонував тому знайомому, запитав, чи у силі пропозиція, порадився з товаришами… У підсумку я влаштувався, відпрацював рівно рік і у свій вихідний пішов на тренування команди шахти, попросився – мене взяли, і вже після першого тренування запросили у команду. На той момент команда шахти Засядька грала у першості області з міні-футболу.

Там, на шахті ім. Засядька я відпрацював 12 років: з 2001-го по 2013-й. У команді шати провів 11 років. Це ціле життя, епоха. Саме там я став по-справжньому футзалістом. Це було не просто життя, це була родина.

Наскільки я розумію, 2014-й рік ви зустріли у Донецьку. Як Вам далися ці події та як вдалося виїхати?

— З шахти я звільнився у 2013-му, тож коли почалися там, якщо так можна сказати, «заворушення», я вже жив в Українську. Хоча у Донецьк їздив. Дуже боляче та тяжко це все розповідати. Коли ти прокидаєшся, а в тебе під вікном бігають люди зі зброєю, чутно стрільбу. То ближче, то далі. Не віриш ані очам, ані вухам. Дуже важко це розповісти, намагаюся це все забути.

Дружина в мене працювала у Донецьку, біля донецького аеропорту у «Метро». Там почалися прильоти. Вона вибігла, встигла. Це можна розповідати, але коли це бачиш на власні очі…

Чернігів – то є любов і місто, де пережив облогу

У Чернігові Сергій зустрів свою дружину Олену

Перший задокументований факт Вашого візиту у Чернігів, який мені вдалося знайти – це 2011-й рік, коли Ви приїхали на міні-футбольний турнір пам’яті Третякова у складі донецького «Союзу шахти ім. Засядька». Це був Ваш перший приїзд у Чернігів, чи бували тут і раніше?

— Чернігів – це особлива історія. Вперше я сюди приїхав у 2006-му році на той же турнір Третякова. Це місто, в яке неможливо не закохатися: чисте, акуратне, компактне. Це була любов з першого погляду. До того ж турнір ми тоді виграли. Так я і закохався у Чернігів, хоча у той час не думав, що зможу тут жити.

Але так склалося, що я тут зустрів свою дружину. Тоді я вже був розлучений – перший шлюб не склався. І тут, на футболі – у 2007-му році, я познайомився з Оленою, моєю дружиною. Мені дуже пощастило, що з Оленою я познайомився саме на футболі і вона заздалегідь знала, що я футболіст. Бо іноді ловлю себе на думці, що іноді в мене футбол стоїть на першому місці. Так, я намагаюся з кожного турніру привезти якісь подарунки дружині, але, напевне, футбол я люблю на рівні родини. Мабуть і не можна так казати, бо сім’я має бути на першому місці… Але є моменти, коли ти на футболі забуваєш про родину.

Взагалі я вдячний дружині – вона мене безмежно розуміє і у футболі, і у житті. Це мій надійний тил. Одним реченням це не висловиш: у житті це все складається з маленьких моментиків, які складаються у великий: «Футбол – сім’я». Я часто беру дружину на турніри – бачу як дружина до мене ставиться і хочу зробити щось гарне для неї.

Наскільки я розумію, до Чернігова Ви переїхали саме тому, що дружина звідси. А коли?

— Це було у 2021-му році. Я поховав батьків у Донецькій області, донька поїхала закордон. Я оформив пенсію. Тож в Українську мене нічого не тримало. А тут у Чернігові в дружини живі-здорові батьки. Тож дружина каже: «Давай поїдемо у Чернігів». Десь рік ми готувалися. Нам пощастило у тому, що квартиру в Українську ми встигли продати по тій ціні, яку вона коштувала на той час. Тут вклали ці гроші у будівництво багатоповерхівки біля «Епіцентру» в Олександрівці.

Повномасштабне вторгнення зустріли тут, у Чернігові. Тоді ми жили у тестя з тещою на Рокосовського (зараз це вже проспект Лук’яненка) біля «Ниви». Не виїжджали. І навіть коли весь цей жах у Чернігові був, жодного разу в укриття не спускалися. Мабуть тому, що трохи звикли до цього на Донеччині. Хоча таких прильотів як у Чернігові в Українську не було… Нас було 4 людини і в кожного було своє завдання: я добував воду, дружина з тестем ходили по магазинах, займали черги, а теща вдома готувала. Тому була і вода, і їжа.

А що з будівництвом, в яке вклалися? Відновилося чи не відновилося?

— Не відновилося. У будинок, в який ми вклали гроші, було 5 чи 6 прильотів. Я ходив дивитися, знімав. За якісь час після закінчення облоги дивлюся – все залатано, дірок немає. Але будівництво припинилося. Буквально нещодавно ходив в офіс: сказали, що у грудні відновлять будівництво нашого будинку. Тож надія є, але кажуть, що треба доплачувати. Коли ми приїхали, ми все віддали одразу, одним платежем. Нам обіцяли у грудні 2023-го вже віддати ключи. Зрозуміло, що війна і нічого з цього не вийшло. Але тепер нам кажуть, що треба доплачувати біля 300 тисяч. Тож зараз я у такому положенні… не знаю де буду брати гроші чи не буду, як все складеться…

Багаторазовий чемпіон України

Сергій Буймов (під № 22) у складі ветеранів «Кудрівки»

Повертаючись до футболу: у 2023-му році Ви стали чемпіоном України з футболу серед ветеранів 55+ у складі «Кудрівки» з Чернігівської області. Бачив, що Ви грали і у ветеранських міні-футбольних турнірах. Рахували, скільки у Вас чемпіонських звань?

— Ніколи не рахував. Якщо згадувати… Буквально нещодавно я став чемпіоном України з міні-футболу у категорії 50+ з міні-футболу у складі «АРПІ» з Запоріжжя. З донецьким «Союзом» ми одного разу ставали чемпіонами України серед ветеранів… Після того як «Союз» розпався, мене запросили в уманську «Сингенту». Три рази ми з ними були чемпіонами з міні-футболу… Не буду перебільшувати – мабуть не три, а два – точно.

Враховуючи «золото» з «Кудрівкою» у великому футболі, виходить, разів 5 я ставав чемпіоном України серед ветеранів.

А за «Десну» цієї осені грали вперше?

— За «Десну» я грав у чемпіонаті міста з дворового футболу. Ще коли познайомився з дружиною: вона тоді жила у Чернігові, я – у Донецьку, я часто приїжджав до Чернігова. Я завжди беру з собою у подорожі бутси, кросівки. Тож завжди знаходив де пограти. В один з приїздів мене покликали грати за ветеранів «Десни» у чемпіонаті Чернігова. Коли стадіон був не розбомблений, ми кожної неділі приходили побігати на штучному полі з ветеранами.

Ви працюєте робітником у дитячому садочку. Чи знають Ваші колеги чи, можливо, вихованці, що поруч з ними чемпіон України?

— Знають. Іноді мені доводиться їздити на турніри за власний рахунок. Завідувачка знає, що я поїхав. Коли ми щось виграємо, я фотографуюся з кубком, надсилаю світлину завідувачці: «Дякую, Алло Олексіївно, за підтримку, за те, що мене відпустили». Ці фотографії виставляються у нашій загальній групі. Тож знають і дуже гарно до цього ставляться. Завідувачка каже: «Коли Ви приїжджаєте з турнірів, Ви вдвічі більше працюєте – ентузіазму стає більше». Не думаю, що воно так, але…

З вірою у ЗСУ

Сергій Буймов допомагає розбирати завали на колишньому стадіоні імені Гагаріна у Чернігові

Ми розмовляємо у день, коли збірна України з міні-футболу зустрінеться з Бразилією у півфіналі чемпіонату світу (у підсумку збірна України поступилася, але у неділю, 6 жовтня, має зіграти «бронзовий» матч зі збірною Франції, – прим.). Як думаєте, яке місце у підсумку займе Україна?

— Я переписуюся з головний тренером збірної України Олександром Косенком. Ми з ним грали в одній команді за «Союз», тож у гарних відносинах. Я ще раніше казав Петровичу (Олександру Косенку, – прим): «Скажи хлопцям, що вони грають не за прізвище на спині, вони грають за тих діток, які тут в нас бігають, за тих стариків, які це переживають, за батьків…» Він відповідав: «Серий, ми все це їм говоримо». Насьогодні збірна України – дуже пристойна команда, атмосфера у команді супер (це видно по відео). Гадаю, що у трійці будуть – вірю, що збірна України приїде з медалями.

Також, як гравця ветеранів «Десни», Вас не можна не запитати про те, чи відродиться чернігівська «Десна»?

— Жодної хвилини у цьому не маю сумнівів. Коли у 2021-му я приїхав з речима з Донеччини, за певний час мені потрібно було перевезти речи, бо ми переїхали від батьків дружини на орендовану квартиру. Я зателефонував Олександру Селіванову (заступник директора СДЮШОР «Десна», – прим.), кажу: «Саня, мені потрібно переїхати, речі перевезти». Він погодився допомогти у будь-який час дня і ночі. Приїхав сам, приїхали хлопці з «Десни», похапали валізи, речі. Це я до того, що з такими людьми, які працюють у СДЮШОР «Десна» – з ними можна відновлювати команду. В них є підростаюче покоління, які можуть стати основою відновленої команди. Впевнений, що «Десна» відродиться. Хотілося б, щоб це було якнайскоріше.

Як Ви думаєте, коли Україна зможе повернути Донецьк?

(Тривала пауза, Сергій намагається стримати емоції та сльози, – прим.) Скажу так: я вдячний ЗСУ, вірю у ЗСУ, сподіваюся на ЗСУ.

Розмовляв Сєргєй Карась

Чернігівська Медіа Група

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяХроника войны: ликвидация коллаборациониста в оккупированном Энергодаре; удары по складам ГСМ в Воронежской области
Следующая статьяРеставрація Спасо-Преображенського собору: Чернігів стародавній підписав меморандум з Київським ВНЗ