Назбирав за день до 13 кг лисичок: поради досвідченого грибника із Чернігова

125

Цього року грибний сезон на Чернігівщині розпочався у червні. Справжні любителі тихого полювання вже встигли відвідати наші ліси, аби назбирати ароматних лисичок, чи інші види грибів. Як правильно та коли їх збирати, і з чого починати новачкам, розповів досвідчений грибник із Чернігова Сергій Дегтяр.

Нагадаємо: на території Чернігівської області діє заборона на відвідування лісів і в’їзду до них. ДСНС наголошує, що збирати гриби у лісах нашого регіону небезпечно, оскільки вони досі залишають замінованими.


«Подобається у старих лісах збирати»

Сергій Дегтяр

Сергій Миколайович протягом 40 років займається тихим полюванням. Ця справа зацікавила чоловіка у кінці 80-х років, коли він виїхав із друзями на відпочинок.

Я тоді знайшов велику полянку лисичок. Не знав, що з ними робити, але це було так гарно, їх було багато, вони мали приємний аромат. У мене не було спеціального кошика, тому я зняв із себе футболку, назбирав у неї, і приніс до своїх друзів, а потім ми їх забрали додому. Ну і з того часу я зацікавився грибами, вже 40 років збираю, – згадує грибник.

Пан Сергій зазначає, що ліс та природу полюбляє з дитинства. Чоловік збирає гриби лише на території Чернігівської області, їздить у Пакульський ліс, Ведильський, у Гончарівське, та інші населені пункти.

Подобається у старих лісах збирати, – розповідає Сергій Миколайович. – Але вони, на жаль,часто вирубуються, і не завжди там насаджують новий ліс, тому кожного року цих місць все менше, і менше. А взагалі таких населених пунктів, де я збирав гриби, забагато, півкарти Чернігівської області.

Чоловік вивчав різновиди грибів на власному досвіді, а також завдяки спеціальній літературі та спілкуванню з грибниками. Сергій Миколайович говорить, що Україна багата на гриби, тож вивчити усі види не реально.

Здобич грибникаЗдобич грибникаЗдобич грибника

Якщо якісь гриби не знаю, то я їх не беру, і не раджу нікому цього робити. Були випадки, коли я не знав, що за гриб знайшов, але дуже хотів дізнатися. Я зрізав один, і запитав у групі грибників у соцмережі. Зараз є інтернет, і можна легко знайти будь-яку інформацію, – говорить пан Сергій.


«Назбирав за день до 150 білих грибів»

Дружина Сергія Миколайовича не їсть гриби, проте з радістю готує різноманітні страви для свого чоловіка. Сам чернігівець найбільше полюбляє білі гриби, особливо консервовані з капустою. Окрім того, чоловік їх реалізовує друзям та знайомим.

Звісно ж за 40 років тихого полювання не обійшлося і без власних рекордів. Пан Сергій ділиться:

Одного разу назбирав за день до 150 білих грибів. Це і боровики соснові, і просто білі. Також бувало за день до 13 кг лисичок. На це пішло десь 4-6 годин пошуку. Якщо вони є, якщо не посуха, сприятливі умови в лісі, то можна йти щось збирати. Але зараз забагато грибників, не всюди доїдеш, і не скрізь пускають. Також бувають люди, які витоптують, чи вигрібають гриби разом з усім, а це виходить боком для лісів.

Значно впливають на кількість та якість грибів і кліматичні зміни. Наша область багата на гриби, проте останні роки деякі види відходять доволі швидко.

Зараз замало дощів, гриби довго не ростуть, потім бистро відходять, – пояснює грибник. Восени прохолодніше,є тумани, тому вони ростуть, але два-три місяці спеки, і грибів нема.Інколи в місцях, де пройшли локально якісь дощі починають рости гриби, але ж треба знати, де саме був дощ.Дуже змінився клімат за останні 6-10 років, і це відчутно, бо пошуки стають складнішими.


«У справжніх грибників сезон тихого полювання триває цілий рік»

Наразі на Чернігівщині діє заборона на відвідування лісів, оскільки це може бути небезпечно. Проте багато грибників відновили тихе полювання, але переважно у місцях, де не було окупантів. Про перший похід до лісу з початку повномасштабного вторгнення пан Сергій згадує:

Був дуже обережним, придивлявся до всього, але коли побачив кількість народу, які теж збирають, їдуть транспортом, то стало спокійніше. Я зустрічав і важкий транспорт для вирубки лісів, тому розумів, що можу спокійно ходити. Знайому казали: «Чому не їздиш? Ти ж знаєш міста, там орків не було, і табличок «міни» немає». Грибники, які проживають поряд, уже ходили збирати, тож я був не першим. Я орієнтуюся на те, чи були там бойові дії, або прильоти, і чи ходять інші грибники.

Цього року на Чернігівщині грибний сезон розпочався раніше, ніж зазвичай. Вже в червні грибники активно вирушили до лісу по лисички. Однак Сергій Дегтяр говорить, що справжні любителі грибів збирають їх навіть взимку.

ЛисичкиЗдобич грибникаЗдобич грибникаЗдобич грибникаЗдобич грибникаЗдобич грибника

У справжніх грибників сезон тихого полювання триває цілий рік. Я люблю цю справу, і якщо є час та здоров’я, то постійно цим займаюся. Взимку я збирав і фламуліну, і гливи, а навесні – зморшкову шапинку.Ну а літній сезон розпочався з лисичок, вони цього року пішли з червня, бо не було дощів, – розповідає грибник.

Чоловік говорить, що цього року шукати гриби краще ближче до серпня. Поки що погода суха, але згодом мають з’явитися і білі гриби, і польські, а вже осінню підуть парасольки, опеньки, боровики, та інші види.

Хробак дуже полюбляє дубові боровики в теплу погоду, – говорить Сергій Миколайович. – Якщо їх збирати в таких умовах, то треба розуміти, що лише 10-20% того улову буде гарним, а решта – з хробаками.У жовтні підуть справжні білі гриби, які хробачки майже не їдять, бо стає прохолодно.Також у нас багато польських, і це дуже смачний гриб, не гірший за білий. Деякі люди й зеленку збирають, і багато інших, але треба обов’язково вивчати бліду поганку.Вона зустрічається дуже часто, це отруйний і смертельно небезпечний гриб. Треба бути уважним, і не брати їстівні гриби, біля яких росте бліда поганка.

Найскладніше на Чернігівщині шукати гриб веселку. Він має лікувальні властивості, і дуже неприємний аромат, тому для пошуку потрібно залучати нюх. Пан Сергій розповідає:

Грибники вишукують їх, крутять носом, винюхують, знаходять, і відкопують. Ті, хто збирає веселку, кажуть, що для лікувальних цілей. Їх складно шукати, як і трюфель. А взагалі, якщо знаєш місця, якщо попадаєш у сезон, то треба не спішити, бути уважнішим. Потрібно йти як розвідник, уважно дивитися, і не дай Боже наступити на змію, бо і таке трапляється у наших лісах.


«Я за сезон виводжу мінімум до 10 грибників-початківців, які просто заблукали в лісі»

Досвідчений грибник радить новачкам обов’язково захищатися від комах і кліщів, та одягати зручне взуття. Якщо дощова погода, або росяно, то це можуть бути гумові чоботи, або легкі кросівки, які не промокають. А в спеку краще обирати легке взуття.

Наступна порада від пана Сергія для новачків – ходити у ліс із тими, хто знає місцевість, або брати хоча б якісь засоби для навігації.

Я за сезон виводжу мінімум до 10 грибників-початківців, які просто заблукали в лісі, – говорить Сергій Дегтяр. Були випадки, коли чоловік загубив свій мотоцикл у лісі, іншімашину. Зустрічав людей, які пройшли 8-10 км не в тому напрямку, і довелося їх виводити на іншу залізничну станцію. Якщо не знаєте місцевості, ідіть з тими грибниками, які знають, або беріть компас, зараз вони є у смартфонах, щоб хоча б зрозуміти направлення. Були випадки, коли люди ночували в лісі,і їх на другий день виводили. Колега мого товариша залишив велосипед, рюкзак, смартфон,і пішов по гриби. Він розвернувся не у той бік, і пішов такий дощ, що він нічого не зміг знайти.Лише на другий день приїхав після дощу, і знайшов велосипед та свої речі, але вони дуже промокли.

Здобич грибникаЗдобич грибникаЗдобич грибника

Попри фізичне навантаження для Сергія Миколайовича тихе полювання – це відпочинок. Чернігівець полюбляє виїжджати із шумного міста, якомога далі від людей, аби насолодитися природою, погуляти, послухати щебетання птахів, та побути з собою наодинці.

Я такий вовк одинак, який бігає по 18-20 км лісом, шукає, знаходить, фотографує, радіє, і тільки потім зрізає. Також підбираю сміття за іншими грибниками. Жінка завжди каже: «От ти знову зі своїм сміттям». Це так і з риболовлі, і з тихого полювання, бо у нас такий народ, що забагато сміття везуть не з лісу, а до лісу. Ще я завжди зустрічаю тварин, особливо зараз дуже багато косуль, лосів, єнотів борсуків, про лисиць та зайців я взагалі мовчу – ділиться грибник.


Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяКонгрессмен Уилсон: «Украина имеет право отвечать на удары, откуда бы они не исходили»
Следующая статьяУкраина просит НАТО снять ограничения на использование дальнобойного оружия против России