Щонайменше 30 людей брали участь в операції стеження за співробітниками Bihus.Info. Команді журналістів вдалося відтворити деталі стеження за ними у комплексі відпочинку «Українське село».
За тиждень до передноворічного виїзду Bihus.Info, орієнтовно 20 грудня, в комплекс відпочинку приїжджав один дивний чоловік. Його дуже цікавив ресторан, однак не меню, а розташування колонок і ялинки в залі. Тоді ж чоловік забронював на 26 грудня, за день до заїзду Bihus.Info, ті ж номери, що і редакція, а також сауну.
26 грудня адміністрація закладу спостерігала найдивніший «корпоратив офісних співробітників» (як себе назвали самі гості). Близько 30 людей сиділи в ресторані і замовкали щоразу, коли заходив офіціант.
27 грудня, в день, коли в комплекс заїхала команда Bihus.Info, більшість «офісних співробітників» виїхала, однак невелика група залишилась. Ймовірно, саме ці люди вели «наружне» спостереження за редакцією.
28 грудня, одразу після виїзду Bihus.Info, у комплекс зателефонував ще один чоловік і знов забронював всі номери, в яких перебувала команда, і сауну. Ймовірно, щоб прибрати камери спостереження, встановлені 26 грудня.
Наступного дня в СБУ повідомили, що відкрили провадження через можливе незаконне використання спеціальних технічних засобів. Редакція не ініціювала це провадження, а її представники наразі не визнані в ньому потерпілими.
Вже ввечері після реєстрації справи представники СБУ приїхали до комплексу, де команда Bihus.Info перебувала 27 грудня 2023 р, і вилучили носії з записами з камер спостереження на в’їздах у заклад. На цьому відео найімовірніше зафіксовані ті, хто встановлював засоби незаконного спостереження за редакцією.
Згодом кримінальне провадження, вже за заявою Bihus.Info, відкрили і в Нацполіції.
Журналісти ідентифікували співробітників СБУ
Bihus.Info ідентифікували тих, хто встановив приховані камери у готельні номери. Зробити це вдалося завдяки відео з камер безпеки відпочинкового комплексу.
За операцію відповідав Департамент захисту національної державності (ДЗНД) СБУ. Судячи з відео, до встановлення техніки імовірно залучали і Департамент оперативно-технічного забезпечення СБУ.
Редакція ідентифікувала Кравченка Ігоря Борисовича, співробітника СБУ.
Також журналісти упізнали Коноваленка Євгена Олександровича, який регулярно заходить всередину ДЗНД. У 2020 році він подавав декларацію як співробітник СБУ (нині декларація видалена з публічної частини реєстру через війну).
СБУ прокоментувала заяву Дениса Бігуса про стеження за його командою
5 лютого Служба безпеки України (СБУ) повідомила, що керівництво служби ухвалило кадрові рішення щодо Департаменту захисту національної державності після розслідування журналістського проєкту Bihus.Info про незаконне стеження за журналістами.
"Керівництвом СБУ також прийнято відповідні кадрові рішення щодо Департаменту захисту національної державності та оптимізовано напрями його роботи", – йдеться в відповідному коментарі пресслужби СБУ.
"Незалежні медіа є невід'ємною складовою сучасного демократичного суспільства і жодні дії окремих людей не можуть кидати тінь на будь-яку з редакцій та ЗМІ загалом, а усі співробітники СБУ повинні діяти виключно на забезпечення захисту національних інтересів держави й суспільства та ефективно протидіяти ворогу", – прокоментували в спецслужбі.
Водночас у СБУ зазначають, що серед клієнтів наркодилерів були й працівники Bihus.Info. Зокрема, у службі повідомили про операторку, яка «фігурувала у кримінальному провадженні щодо незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів».
Реакція політиків, журналістів і громадських діячів
Президент України Володимир Зеленський назвав неприпустимим тиск на журналістів чи стеження за ними.
31 січня президент звільнив керівника департаменту захисту національної державності Служби безпеки України Романа Семенченка. Згодом, в розмові з Bihus.Info Семенченко не спростував свою і Департаменту участь в цій операції.
Міністр юстиції Денис Малюська вважає, що усі гілки української влади мають протягом доби відреагувати на інформацію журналістів Bihus.Info:
— Передивився сюжет Bihus.Info, пишаюсь якістю розслідування журналістів, сором за «роботу» спецслужби. Враховуючи увагу міжнародних медіа, прикуту до України, думаю у нас не більше доби щоб показати правильну реакцію та зробити правильні меседжі. За Законом про СБУ контроль над спецслужбою здійснюють ВРУ, Президент та прокуратура. Президент перший крок зробив раніше, звільнивши керівника департаменту. Думаю, потрібна оперативна реакція і комунікація УСІХ гілок влади. Нам потрібно більше контролю за діями спецслужб всередині країни. У роботі за кордоном (у рашці зокрема) та на фронті вони — красавчіки, там все ок і чіпати не варто.
Прокоментував цю історію і відомий журналіст, редактор сайту Цензор.нет Юрій Бутусов:
— Весь день я бачив як відчайдушно бʼються за Авдіївку наші люди, в яких умовах, як їм буквально усього не вистачає, і вони просять у волонтерів, щоб їм купили зброю та забезпечення, яке не дає держава, бо у держави не вистачає грошей та підготовлених поповнень для захисту Авдіївки, і тому герої платять за цю нестачу своєю кровʼю.
А увечері я побачив розслідування Бігус.інфо, як інші військовослужбовці, 30 кадрових офіцерів ДЗНД СБУ, здорові, ситі, вгодовані, на хороших машинах, які їм дає держава, на гроші, які їм дає держава, під час війни проводять три дні у київському готелі, незаконно встановлюючи відеокамери у спальнях дівчат-журналісток.
І я подумав, що ті, хто це зробив, і ті, хто відправив цих підготовлених військовослужбовців СБУ у готель, коли у окопах Авдіївки змушені битись на смерть літні ремонтники, і ті, хто знаходить гроші на незаконне стеження, на зняття номерів, обідів, машини прикриття, камери, а не знаходить на машини, дрони, антени, камери, РЕБ для Авдіївки — справжні безсоромні покидьки та зрадники України.
* * *
Нагадаємо, 16 січня було оприлюднено приховані зйомки, де журналісти Bihus.Info вживають заборонені речовини. Того ж дня керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус записав заяву щодо оприлюднення в мережі провокативного відео про вживання його співробітниками заборонених речовин та заявив про незаконне спостереження і прослуховування. Також він повідомив про кадрові зміни.
17 січня СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеозйомки представників журналістського проєкту Bihus.Info. Провадження відкрили за статтею 359 Кримінального кодексу України: незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації.
За матеріалами:
Bihus.Info
Служба безпеки України
Укрінформ
Джерело: 0462.ua