Китай обігнав США за потенціалом оперативного запуску супутників

62

Дослідники Джорджтаунського університету опублікували доповідь, в якій сказано про програш США Китаю в питанні оперативного запуску супутників. У разі “малоймовірного, але критичного” сценарію, коли супутникові угруповання обох країн раптом виявляться знищеними, Китай зможе почати відновлення угруповань за лічені дні, тоді як у США такої можливості сьогодні немає.

Вчені вивчили дані з відкритих джерел за останні десять років і дійшли висновку, що владі США необхідно змінювати ставлення до питання оперативного запуску супутників. У 2021 році з федерального бюджету на подібні програми було виділено лише $15 млн, а у 2022 і 2023 роках – по $50 млн. Це незрівнянно менше, ніж витрачають китайські компанії на аналогічні проєкти.

У питаннях космічної інфраструктури та масштабних запусків США зробили ставку на потужні ракети на рідкому паливі, і в цьому вони випередили Китай і сьогодні залишаються далеко попереду. Для умовно оперативного запуску військових супутників у США використовують або перероблені ракети Minotaur II+, термін експлуатації яких добігає кінця, або ракети Pegasus XL, що запускаються з літака. Обидві вони твердопаливні. До того ж Minotaur II+ запускається з обладнаного майданчика і не допускає запуску з мобільної установки з довільного майданчика. За останнє десятиліття ці ракети-носії були використані лише двічі і до них є питання щодо надійності.

Китай обігнав США за потенціалом оперативного запуску супутників

У Китаї, навпаки, цілих три варіанти твердопаливних ракет, які здійснили понад 30 успішних запусків з 2013 року. Це ракети Jielong-1, Kuaizhou-1 (на фото) і Long March-11 вантажопідйомністю, відповідно, 200, 430 і 350 кг. Усі вони можуть запускатися з мобільних платформ на рівних майданчиках із можливістю повторного старту менш ніж через сім днів. Очевидно, що США аналогічної можливості не мають. Тому доповідачі настійно рекомендують підняти цю тему і створити стратегічний запас твердопаливних ракет “про всяк випадок”.

“Обидві країни створили великі засоби космічного базування для вирішення широкого спектра економічних, наукових і військових завдань. Здатність швидко замінювати пошкоджені або знищені супутники є ключовим компонентом космічної стійкості, – сказав Сем Бресник, співавтор доповіді та науковий співробітник центру. – Сполучені Штати мають найрозвиненішу космічну промисловість у світі, проте вони не продемонстрували співмірної здатності запускати ракети на першу вимогу”.

Сообщение Китай обігнав США за потенціалом оперативного запуску супутників появились сначала на Новини Ю.

Предыдущая статьяНовим тренером молодіжної збірної призначили іспанця
Следующая статья«Війна довела, що у Чернігова насправді є «яйця» — Фагот і Фоззі з ТНМК