Сьогодні при Ніжинському університеті імені Миколи Гоголя функціонує унікальний для Чернігівщини музей – Музей рідкісної книги. Він є частиною університетської бібліотеки.
Музей рідкісної книги у Ніжинському університеті
Бібліотека Ніжинського університету почала формуватися 1820 року, коли навчальний заклад прийняв перших студентів. Основу бібліотеки склав подарунок графа Олександра Кушелєва-Безбородька — 2500 томів із родинної колекції книжок.
Граф Олександр Кушелєв-Безбородько
Згодом бібліотека доповнювалася колекціями книжок, що належали викладачам та директорам навчального закладу, подарунками меценатів та книгами, що їх спеціально закуповували до бібліотеки Ніжинського ліцею.
Музей рідкісної книги у Ніжинському університеті
Особливо плідним для бібліотеки був кінець ХІХ століття, коли на базі ліцею був створений Історико-філологічний інститут і його директор зумів отримати значні кошти на розвиток бібліотеки. 1875 року до бібліотеки потрапили дублетні книжки із фондів Варшавського університету та бібліотеки Ніжинського Грецького училища.
Найстаршою книжкою у зібранні є книга 1513 року – зібрання творів Платона, надруковане у Венеції в друкарні Альдо Мануція.
До 1920-х років у бібліотеці зберігався чисельний фонд рукописів та колекція автографів Гоголя, а згодом ці книжки перевели до Києва.
У 1985 році при бібліотеці університету (тоді він називався педагогічним інститутом) був створений Музей рідкісної книги, де б студенти могли знайомитися із класичними виданнями авторів, твори яких, вони вивчали на заняттях.
Співпраця бібліотек та музеїв – давня традиція, яка гарно себе зарекомендувала у різних європейських країнах.
Найменшою книжкою є путівник початку XVIII століття розміром 8 см і вагою менше 100 грамів.
Найбільша – напрестольне Євангеліє 1689 року, видрукуване у Москві. Має 97 см висоти і 18,5 кг ваги. Перші сторінки глав у цій книжці розфарбовані вручну акварельними фарбами.
Книжки із колекції музею активно використовують історики та філологи для своїх досліджень.
Більше про це можете послухати у програмах «Проста історія з Володимиром Пилипенком» на Українському радію Чернігівській хвилі:
"Проста історія". Музей рідкісної книги у Ніжині
"Проста Історія". Ніжинський університет
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.