Ми почали розповідати про пам’ятники на честь видатних персон, які побачимо в Чернігові, адже вони також допомагають формувати неповторне обличчя нашого міста. Які з них можна вважати туристичним магнітом? А які – візитівкою? Коли вони були встановлені, хто їхній автор? Продовжуємо нашу віртуальну екскурсію.
Пам’ятники в садибі Коцюбинського
На території літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського в Чернігові зустрінемо аж три монументи на честь нашого відомого земляка: два пам’ятники та одне погруддя.
Найбільш цікавий з них – пам’ятник письменнику, де він начебто сидить біля входу до власного саду в тіні ялин. Автором пам’ятника став онук письменника, відомий за радянських часів скульптор Флоріан Коцюбинський.
Погруддя Михайла Коцюбинського на території музею (перед доріжкою до дерев’яного сімейного будиночка) виготовляв скульптор Ілля Гінцбург, який познайомився з письменником на острові Капрі в останні роки його життя. Гінцбург узявся виліпити письменника, але не встиг завершити цю роботу через власну смерть. Погруддя доробили його учні. Деякі допитливі відвідувачі й сьогодні зауважують, що якісь деталі в скульптурі видають це.
А третій пам’ятник помітний з вулиці, його назва – «Нескорений», автор – також Флоріан Коцюбинський. Як повідомили нам у музеї, той робив його під замовлення спеціально для літературної частини комплексу, рік встановлення – 1983. Це мала бути цілісна композиція з літературною експозицією. Але на сьогодні цей пам’ятник почав руйнуватися внаслідок обстрілів, тому, можливо, незабаром доведеться його прибрати.
Погруддя Коцюбинського на Болдиній горі
Рішення про спорудження пам’ятника на могилі письменника Михайла Коцюбинського та його дружини Віри Дейші на Болдиній (Троїцькій) горі в Чернігові ухвалено Радою міністрів тодішньої УРСР 1954 року – до 90-ї річниці народження письменника, і на це виділили 125 тисяч радянських рублів.
Роботу з виготовлення пам’ятника Михайлові Коцюбинському доручили скульпторам Флоріану Коцюбинському, Семену Андрійченку та архітектору Якову Ковбасі. Причому для 33-річного онука письменника Флоріана Коцюбинського це була одна з перших серйозних робіт.
Урочисте відкриття відбулося 15 липня 1955 року. Цього дня біля могили письменника зібралися представники місцевої влади, музейні працівники, письменники, з Києва приїхала донька Коцюбинського Ірина, котра згодом очолила музей свого батька в Чернігові.
Сам пам’ятник – це бронзове погруддя на прямокутному постаменті, який опирається на стилобат, прикрашений рослинним орнаментом. Перед пам’ятником – дві прямокутні надмогильні плити й написи на них «Михайло Коцюбинський» та «Віра Коцюбинська».
Майданчик навколо надгробка вимощено гранітними плитами. Металева огорожа – з чавуну художнього литва (раніше була чавунною, але в 90-х роках минулого століття через руйнування вандалами чавунну огорожу подекуди замінили на залізну). Усі елементи пам’ятника виготовлені з чорного полірованого лабрадориту.
У грудні 2017 року погруддя Коцюбинського викрали місцеві злодії, вочевидь, аби здати його до пункту прийому кольорових металів. Добре, що свій задум вони не реалізували, і за деякий час чернігівські правоохоронці його знайшли.
Пам’ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи
Урочисте відкриття відбулося 1996 року на території Алеї Героїв у Чернігові, і на церемонії був присутній особисто тодішній Президент України Леонід Кучма. Автори пам’ятного знака – скульптор Г. Єршов, архітектори А. Султанов та А. Гагарін.
Пам’ятний знак розташовано на узвишші, до якого ведуть сходинки, і являє собою скульптурну композицію на постаменті. Постамент складається з двох різновеликих обсягів, розташованих один на одному. Майданчик піднесення, сходи і постамент облицьовані чорним гранітом. На верхньому об’ємі висічено напис: «26 квітня 1986». Скульптурна композиція – «мирний атом», усередині якого людина зі спрямованими вгору руками. Під час реконструкції Алеї Героїв у 2017–2018 роках трохи видозмінили сходинки, що ведуть до піднесення, та облицювання нижнього об’єму постаменту, майданчика піднесення і сходинок, чорний граніт замінили на сірий.
Пам’ятний знак землякам – воїнам-афганцям
Встановлений 1990 року в північній частині бульвару на проспекті Миру (приблизно напроти колишнього будинку побуту) для вшанування пам’яті чернігівців, котрі загинули під час війни в Афганістані (1979–1989).
Ось який опис знаходимо у мережі «Інтернет». Розташований на невисокому пагорбі, до якого ведуть сходинки з південної сторони. Перед ним дві клумби (справа та зліва) з 10 (по 5 з кожного боку) надгробними плитами з переліком прізвища-імені та по батькові загиблих воїнів-земляків.
Сам пам’ятний знак – це дві глиби неправильної форми, зміщені щодо одна одної, облицьовані сланцем та частково зверху прямокутними гранітними плитами. Вони об’єднані нахиленим металевим колом, що символізує приціл снайперської гвинтівки, всередині якого людина – символ вбитого воїна. На лівій глибі розміщений надпис: «Незабутнім синам Чернігівщини, полеглим в Афганістані», нижче розташовані зірка та гілка рослини.
Андрій Подвербний
Фото Валентина Бобиря
P. S. Знову підкреслюємо, що це неповний перелік чернігівських пам’ятників. Про які ще ви би хотіли дізнатися, наші шановні читачі?
Дивіться також"Пам’ятники Чернігова: кому і за що?"
Джерело: 0462.ua